ایزوتیازولین یک نوع بایوساید یا گندزدا بوده که بیشتر اوقات برای پاک کردن و کنترل کردن قارچ ها، باکتری ها و کپک ها و میکروب ها مورد کاربرد قرار می گیرد.

کشف این ماده برای بار اول به دهه 1960 بر میگردد. به تنهایی این هتروسیکل ساده  کاربرد ندارد ولی مشتقات آن همچون: متیل کلروایزوتیازولینون  کاربرد وسیعی دارند. همچنین ایزوتیازولن و مشتقات آن از یک مکانیسم دو مرحله ای تشکیل شده اند مهار شدن سریع (دقیقه ای) رشد و متابولیسم، و به سپس آسیب غیرقابل  برگشت سلول و در نهایت سلول (ساعتی) را از دست میدهد.

ایزوتیازولین به عنوان یک ماده ی نگهدارنده در صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی و همچنین به عنوان عامل باکتری استاتیک یا مهارگر باکتری و قارچ استاتیک یا در صنعت تصفیه آب و فاضلاب به عنوان ضد قارچ و جلبک کاربرد دارد.

  • در مخازن ذخیره ی سوخت و همینطور در سیستم های استخراج روغن کاربرد دارد.
  • یکی از استفاده های مهم آن در کاغذسازی (سیستم های آب خمیر کاغذ) می باشد.
  • در مصالح ساختمانی مثل: چسب، رنگ، رزین، امولسیون و همچنین در حفظ و نگهداری چوب کاربرد دارد.
  • جالب توجه است که این ماده جایگزین فرمالدئید و فرمالین میباشد.
  • در تولید کردن انواع امولسیون پلی اکریلات برای رنگ ها استفاده می شود.

انواع این ماده در بازار موجود می باشد

متیل ایزوتیازولینون (MIT، MI)؛
کلرومتیل ایزوتیازولینون (CMIT، MIT، MCI)؛
بنزیزوتیازولینون (BIT)؛
اکتیلیزوتیازولینون (ILO، RO)؛
دی کلرواکتیل ایزوتیازولینون (DCOIT، COD).

ایزوتیازولین و کاربردها

ایزوتیازولین یک ماده نگهدارنده ضد میکروبی است که معمولاً برای کنترل باکتری ها ، قارچ ها و جلبک ها استفاده می شود. بیشتر اوقات این ماده در محلول های دارای آب کاربرد دارد ، به همین علت این محلول ها محل پرورش باکتری ها میباشند. 

کاربرد این ماده صنایع بهداشتی و آرایشی، عموما در مواد بهداشتی و مراقبتی از جمله انواع لوسیون و شامپو و کرم‌های ضدآفتاب با همین هدف است.

قابل توجه است که محصولات مراقبتی ازجمله لوسیون‌ها  و شامپوها به دلیل محیط مرطوبی که دارند، باعث مناسب شدن محیط برای رشد و تکثیر انواع باکتری و قارچ هستند. همچنین این محصولات مراقبتی، از این جهت که مدت نگه‌داری بالایی دارند نیز مستعد پرورش آنان هستند. 

ویژگی های ایزوتیازولین

فرمول شیمیایی ایزوتیازولین
C3H3NOS
دانسیته در دمای 25 درجه سانتی گراد
0.990 تا 1.100
حلالیت در آب
کاملا محلول در آب
جرم مولکولی
101.127 g/mol

از جمله نکات ایمنی اینست که: متیل کلروایزوتیازولین بر اساس  گزارش های سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  را در دسته مواد  شیمیایی حساسیت زا قرار می گیرد.

این ماده میتواند در غلطت های بسیار بالا منجر به سوختگی  شیمیایی و ایجاد سوزش در پوست و غشا گردد .

در حال حاضر از  این ترکیب شیمیایی در مواد بهداشتی به صورت کنترل شده و در دوزهای پایین شکل می گیرد  تا در زندگی خطری متوجه انسان ها نشود . 

لازم به دقت است که  افرادی که دارای سابقه حساسیت بوده اند قبل از مصرف کردن مواد شوینده و آرایشی  بهداشتی نیاز است حتما برچسپ محصول را مشاهده کرده و در صورت وجود احتیاط فرمایید . 

در حالتیکه بعد از 24 ساعت شما هیچ گونه علائم حساسیتی همچون: قرمز، خارش و یا راش پوستی نداشتید می توانید از محصولات آن استفاده فرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...