اسیداگزالیک (Oxalic acid) یک اسید قوی و آلی بوده که در حالت طبیعی در بسیاری از گیاهان همچون اسفناج، زنجبیل و شکلات وجود دارد و در حالت مصنوعی در آزمایشگاه ها هم سنتز می شود.

اسید اگزالیک یا جوهر ترشک بیشتر اوقات در مقادیر بسیار کم به وسیله ی انسان مصرف می شود. این ماده در  بیشتر خوراکیهای طبیعی از جمله اسفناج ، کلم بروکلی ، خیار ، سیب زمینی و سبزیجات وجود دارد و  مصرف میزان کم آن برای سلامتی انسان مفید میباشد.

از جمله ویژگیهای اسید اگزالیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ماده به شکل صنعتی یک جامد سفید رنگ بوده و بدون بو است.
 • اسید اگزالیک (Oxalic acid) دارای جرم مولکولی  03/90 گرم بر مول میباشد.
 • این ترکیب یک جذب کننده ی آب بوده و به صورت خالص خورنده است.
 • این ترکیب شیمیایی به خوبی قابل حل شدن در آب است.

 در صنایع این ترکیب با اکسیداسیون کربوهیدرات یا گلوکز به وسیله ی اسید نیتریک یا هوا در حضور پنتا اکسید وانادیوم تولید می شود. برای ساختن این ترکیب می توانید از اسید گلیکولیک و اتیلن گلیکول استفاده کنید. جالب است بدانید که این ماده در ساختار خود شامل دو گروه کربوکسیلیک اسید بوده و میتوان گفت این اسید یکی از ساده ترین دی کربوکسیلیک اسید  بوده است؛ همانطور که بالاتر گفتیم به شدت جاذب آب بوده و با جذب کردن آب به صورت دی هیدرات می شود. این ماده در اثر حرارت سبب آتش سوزی می شود. دارای استفاده های متفاوتی دارد که از کاربرد های مهم آن میتوان به کنه کشی در زنبورداری و استفاده به عنوان یک عامل پاک کننده نام برد.

از مزیت های oxalic acid این میباشد که بر روی زنبور ملکه و بقیه زنبورها اثر سوئی ندارد.

کاربردهای اسید اگزالیک 

 • در چاپ و رنگرزی پارچه، به ویژه پارچه کالیکو بکار میرود.
 • برای درمان محصولات چرمی، به ویژه چرم مورد استفاده برای ساخت جلد کتاب استفاده می شود.
 • این ماده برای پاک کننده رنگ و لاک و همچنین پاک کننده لکه برای جوهر و علائم زنگ کاربرد دارد.
 • در ساخت انواع جوهر آبی، سلولوئید، لاستیک و سایر محصولات مصنوعی استفاده می شود.
 • برای رنگ زدایی گلیسرول و تثبیت اسید هیدروسیانیک (HCN) به کار می ود.
 • به عنوان یک عامل تصفیه برای مواد شیمیایی متفاوت، به ویژه متانول ( متیل الکل ) کاربرد دارد.
 • در تهیه کردن بعضی از داروها استفاده می شود.

جالب توجه است که بنابر تجربیات زنبورداران به این نتیجه رسیده اند که چکانیدن این ماده بهتر از اسپری کردن آن بوده است. شما میتوانید برای این کار از یک سرنگ و یا سمپاش باغبانی استفاده فرمایید. ولی باید مراقب باشید که این ترکیب با پوست و چشم تان تماس پیدا نکند. همینطور بعضی از افراد از بخار این محصول را برای از بین بردن کنه واروا استفاده  نمایید که در آن با استفاده بکار بردن یک دستگاه بخور (تصعید) کندو را کنه زدایی  می کنند. لازم به دقت است که در این روش باید شما مواظب دمای بخار خروجی باشید تا دمای بالا به  زنبورها آسیبی نزند. 

لازم به ذکر است که این اسید در حالت خالص اشتعال پذیر بوده و در حالتی که در محیط  گرم یا نزدیک حرارت باشد قابل اشتعال است. همانطور که گفته شد در دسته ترکیبات خورنده بوه و  در تماس با پوست، چشم و یا بلعیدن آن احتمال تحریک شدن پوست، چشم و مسمومیت  وجود دارد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...