پروپیل پارابن شکری استر بنزوات میباشد همچنین این ماده دارای فرمول C10H12O3 میباشد.

در صنعت آرایشی و بهداشتی این ماده استفاده ی ویژه ای به عنوان یک ماده حفاظت کننده است که در فرمولاسیون های انواع بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و آرایشی میباشد. این ماده به آسانی در الکل و اتر حل می شود ولی درآب حل نمیگردد. 

جالب توجه است که در تعداد زیادی از گیاهان و حشرات پروپیل پارابن به جهت یک ماده ی طبیعی استفاده می شود. این ماده در حالت مصنوعی در انواع لوسیون و مواد آرایشی کاربرد داشته.

ویژگیهای پروپیل پارابن شامل موارد زیر میباشد:

  • این ماده دارای جرم مولی 2/180 گرم برمول میباشد.
  • شکل ظاهری این ماده دارای کریستال یت پودرهای سفید رنگ است.
  • چگالی این ترکیب 06/1 گرم برسانتی مترمکعب است.
  • نقطه ذوب این ماده 98-95 درجه سانتی گراد است
  • این ماده دارای بوی نامطبوع میباشد.

 کاربرد های این ماده :

  • این ماده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی بعنوان یک نگهدارنده کاربرد دارد همینطور پارابن ها دربیشتر فرمولاسیون ها، در سطوح خیلی پایین از ۰.۰۱ تا ۰.۳٪ استفاده میشوند.
  • این ماده به دلیل کاهش احتمال رشد باکتری ها و کپک ها در محصولات طراحی و استفاده میشود. این امر برای اطمینان از ایمنی یک محصول مهم است.
  • پروپیل پارابن به عنوان در صنعت و محصولات آرایشی و همچنین در محصولات مراقبت های شخصی کاربرد دارد.
  • از این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک ماده نگهداری در مواد غذایی ازجمله: آبجو و نوشابه ها و شربت های طعم دهنده ، سس و دسرها، مربا و ترشی، لبنیات منجمد وهمینطوردرسبزیجات فرآوری شده استفاده میشود.

لازم به ذکر است که پارابن ها در صنعت آرایشی بی خطر و ایمن بوده است و ترجیح داده می شوند بدلیل اینکه ملایم ، غیر حساس و بسیار پر استفاده می باشند. در اینصورت اگر زیاد از پروپیل پارابن را به کار ببرید منجر میشود کمی خطر تحریک پوست را در شما بالا ببرد.

قابل توجه است که پارابن ها احتمال دارد منجر به بعضی از مشکلات پوستی همچون آلرژی، سوزش و  حساسیت می شود، همچنین میتواند در پوست های حساس یا تحریک شده ، مشکلات بسیاری پدیدار می شود. عوارض جانبی مصرف این ترکیبات شامل موارد زیر می باشد:

پارابن ها به دلیل داشتن خاصیت های ملایم و غیر تحریک کننده بودن ، در محصولات  بهداشتی و آرایشی کاربرد دارد . در این صورت همچون ترکیبات دیگری احتمال دارد برای بعضی از افراد حساسیت و سوزش ایجاد کند. برای مثال پژوهشگران گفته اند ، که بعضی از افراد در حالت خاص به پروپیل پارابن حساسیت داشته و  بعضی دیگر از افراد هیچ گونه مشکلی با این ترکیبات نداشته اند.

از جمله دیگر نگرانی ها مربوط می شود به پروپیل پارابن و دیگر پارابن ها ، ممکن است  منجر به واکنش آلرژیک در صورت مصرف این ترکیبات برای بعضی از افراد بشوند. ولی میتوان گفت پیدایش آلرژی و درماتیت تماسی آلرژیک به پارابن هاخیلی کم اتفاق  می افتد. به همین دلیل است که بسیاری از ترکیبات مراقبت از پوست ، پارابن ها نیز در حالت  به کاربردن بر روی پوست ملتهب یا آسیب دیده ، همچون انواع پوست های که مبتلا به  درماتیت و اگزما هستند ، می توانند منجر به تحریک و حساسیت شوند. 

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...