استات کلسیم یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی Ca(CH3COO)2* H2O میباشد که معمولا دارای 1 آب تبلور می باشد.

استات کلسیم یک کود شیمیایی با توانایی انحلال بالا میباشد، که نه تنها به عنوان اصلاح کننده خاک، ریز مغذی گیاه و تنظیم کلسیم استات را استات آهک یا اتانوات کلسیم نیز می نامند.

این ماده به صورت بی آب و نمناک است و به شکل معمولی مونوهیدرات میباشد.همچنین این ماده به عنوان اسپری که از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند هم، استفاده می شود، و به عنوان پوششی موقت روی شیشه گلخانه برای کم کردن  دما در گلخانه استفاده می شود.

کلسیم استات را استات آهک یا اتانوات کلسیم نیز می نامند. به صورت بی آب و نمناک است و به شکل معمولی مونوهیدرات میباشد،و همچنین به طور گسترده ای به عنوان هیدرات در درمان استفاده می شود و به عنوان کلاتور کار می کند. این ماده دارای نقطه ذوب 160 درجه سلسیوس میباشد.استات کلسیم در دورنگ کرمی رنگ و سفید رنگ می باشد که رنگ سفید آن دارای خلوص بالایی است و بصورت کریستال پودری و محلول میباشد.

 • کاربرد و موارد مصرف استات کلسیم:
 • استات کلسیم مثل تمام انواع کلسیم ، کلسیم استات نباید هنگام استفاده و اضافه کردن به  محصولات زراعی با فسفات مخلوط شود، زیرا فسفاتها را به هم می چسباند.
 • استات کلسیم دارای سمیت بسیار کم تا سمیت صفر است. این ماده به سرعت تجزیه می شود. استات کلسیم در لیست مواد شیمیایی ایمن در آژانس حفاظت از محیط زیست قرار گرفته شده است.
 • در بعضی از مواقع استات کلسیم به عنوان یک افزودنی غذایی (به طور مثال در صنعت آب نبات)، به عنوان یک تثبیت کننده و بافر مورد استفاده قرار می گیرد. همینطوراین ماده در ترشی‎جات و شیرینی‎جات نیز به کار می‎رود. به طور مثال، توفو به طور سنتی با انعقاد شیر سویا با سولفات کلسیم به دست می آید. استات کلسیم در محصولات نانوایی، پودینگ آماده و خمیر کیک مصرف می شود.
 • لازم به یادآوری است که استات کلسیم جایگزین بهتری برای سولفات کلسیم می باشد و در حالت محلول، به مهارت ومقدار کمتری نیاز دارد.
 • در نانوایی ها به عنوان ماده ضد کپک استفاده می شود،حتی به عنوان تثبیت کننده در رزین ها استفاده می شود.
 • به عنوانبازدارنده خوردگی استفاده می شود همینطور مورد استفاده در تولید مواد روان کننده میباشد.

ماده جامد پودری استات کلسیم حجیم و جذب کننده رطوبت بوده و سریعا به حالت منو هیدرات تبدیل می شود کمی ازآن بوی اسید استیک ازساتع می شود. استات کلسیم، نمک کلسیم اسید استیک میباشد. استات کلسیم از واکنش نمک کلسیم با اسید استیک تولید می شود. این ماده یک نمک رنگی سفید بوده و به سرعت در آب حل می شود. استات کلسیم را از ترکیب آب و سرکه با کربنات کلسیم (موجود در پوسته تخم مرغ و یا همچنین سنگ های کربناته مثل سنگ آهک و مرمر) و یا هیدروکسید کلسیم می توان تولید کرد. 

نکات مهم در مورد استات کلسیم این میباشد که:

 • · بر اساس آزمایشات انجام شده و داده های جمع آوری شده نشان می دهد که بی خطر است وجای نگرانی ندارد.
 • در شرایط ثابت قابل احتراق است.
 • این ماده  باید  در ظروف دربسته نگهداری شود.
 • هیچ سمیتی ندارد و جهش زا و ژنوتوکسیک نیست.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...