لورامید (lauramide)‌چیست؟ این ترکیب که دارای نام تجاری دی اتانول آمین اسید لوریک است و به اختصار LDEA نامیده می شود، ترکیبی با فرمول مولکولی C16H33NO3در دسته آمیدهای چرب بلند زنجیر قرار می گیرد، بسیار در دسترس است و به طور گسترده ای در لوازم آرایشی، شامپوها و شوینده ها استفاده می شود. به طور کلی این ترکیب دارای 10 تا 35 درصد آمین است اما در لورامید خالص (حاصل از میعان) لوریک اسید به میزان 90% و دی اتانول آمین هم به میزان 5% وجود دارد و حدود 5% ناخالصی های آلی وجود دارد.

هنگام کار با این مواد از دستکش، عینک و لورامید یک مایع ویسکوز زرد رنگ است. نام آیوپاک آن N,N-Bis(2-hydroxyethyl) dodecanamideاست. از آنجاییکه روغنی است در آب نامحلول است و به صورت شناور می‌ماند اما در ترکیبات دیگر مانند الکل‌ها، پروپیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول محلول است. محلول آن بیشتر خاصیت بازی دارد و این خاصیت قلیایی خود را از آمین موجود در ترکیب خود می‌گیرد.

از جمله مواد اولیه صنایع شوینده است که دارای خاصیت آنتی استاتیک، افزایش دهنده فوم، سورفکتانت و کنترل کننده ویسکوزیته می‌باشد. با توجه به خواص فوق العاده که دارد توانسته در کنار موادی همچون سویامید در صنعت شوینده و محصولات آرایشی مورد توجه فراوان قرار بگیرد. LDEA هم به صورت جامدی موم مانند و هم به صورت مایعی ویسکوز موجود می‌باشد. نوع مایع آن زرد کم رنگ می‌باشد و نوع جامد آن رنگی‌ما بین سفید تا زرد کم رنگ دارد.

نکته: استفاده از این ماده در محصولات مراقبت شخصی و شوینده‌ها خطری ندارد اما استفاده‌ی همزمان این ماده با محصولات حاوی نیتروژن توصیه نمی‌گردد.

این محصول را با نام‌هایی نظیر کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید، لورامید، لوریک آمید، کوکونات لورامید و (Coconut Fatty Acid Diethanolamid) می شناسند. انواع لورامید قابل ارائه عبارت است از:

کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید ۱۰۰

کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید ۷۵

کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید ۵۰

سویامید

ویژگی فیزیکی شیمیایی لورامید

سورفکتانت نانیونیک

افزایش دهنده کف و ویسکوزیته

غلظت دهنده

موجب حالت پذیری مو و نرم کنندگی پوست

خصلت مرطوب کنندگی

عدم استفاده از کاتالیزور در برخی روش ها

خاصیت آنتی استاتیک

Msds کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید (نکات ایمنی لورامید)

از تماس مستقیم این ماده با پوست و چشم جلوگیری کرده و در صورت تماس با آب شسته و به پزشک مراجعه کنید.

این محصول در برخی موارد در صورت رعایت نکردن دوز مصرفی می تواند موجب آلرژی و نوعی خفیفی از درماتیت شود.

لورامید را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...