حلال ۴۰۱ چیست؟این ترکیب یکی از مشتقات حلال ویژه است که در انواع مختلف و درجات مختلف از جریان مستقیم تولید نفتا و کروسان تولید ‌میشود. حلال ویژه یا وایت اسپریت ماده‌ای بی‌رنگ، شفاف است که انحلال پذیری آن در آب بسیار پایین است و  بیشتر به عنوان پاک کننده محصولات روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حلال ۴۰۱ نیز به عنوان یک ترکیب پاک کننده برای رفع روغن و گریس و رنگ‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای حلال ۴۰۱

حالا ۴۰۱ یک ترکیب آلی و از مشتقات نفتی است که در رنگ‌ها ، پوشش‌ها ، واکس‌ها ، پولیش‌ها و چسب‌ها استفاده می‌شود. در صنایع مختلف از این حلال در تمیز کردن ، چربی زدایی و استخراج مواد استفاده می‌شود.

ایمنی و خطرات حلال ۴۰۱

اکثر حلال‌های آلی قابل اشتعال یا بسیار قابل اشتعال هستند. موارد استثنا برخی از حلالهای کلر مانند دی کلرومتان و کلروفرم است. مخلوط بخارات حلال و هوا می توانند منفجر شوند. بخارات حلال از هوا سنگین ترند. آنها به  طرف سطح زمین حرکت می‌کنند و می توانند مسافت زیادی را تقریباً بدون رطوبت طی کنند. بخارات حلال را می توان در قوطی های ظاهراً خالی نیز یافت بنابراین  خطر آتش سوزی دارند. از این رو ظروف خالی حلال‌های فرار باید به صورت باز و وارونه نگهداری شوند.

بعلاوه ، بعضی از حلال‌ها می‌توانند با شعله بسیار داغ بسوزانند که در بعضی از شرایط نوری تقریباً قابل مشاهده نیستند. این مسئله می‌تواند تا زمانی که شعله‌‌های آتش به مواد دیگر سرایت نکند مورد توجه قرار نگیرد و منجر به آتش سوزی بزرگ شوند. بنابراین هنگام کار با این ترکیبات باید جوانب احتیاط را به شدت رعایت کرد.

عوارض انسانی حلال ۴۰۱

استنشاق بخارات این حلال می‌تواند باعث سرفه، تحریک و ورم ریوی ، خواب آلودگی و سرگیجه شود و در صورت تماس با پوست موجب تحریک پوستی خواهد شد. بنابراین در صورت تماس پوستی محل  را با آب به مدت ۲۰ دقیقه شسته و به مراکز درمانی مراجعه کنید.

این حلال به دلیل نقطه اشتعال پایین بسیار آنش زاست و بخارات آن می‌توانند با هوا مخلوطی انفجاری تشکیل دهند بنابراین از نگهداری آن در کنار مواد اکسید کننده خودداری کنید.

در صورت آتش سوزی با این ماده آنرا با موادی از قبیل اسپری آب ، مواد شیمیایی خشک ، فوم الکل یا دی اکسید کربن خاموش  کنید زیرا جریان مستقیم آب می‌تواند شعله‌های آتش را پراکنده و پخش کند.

روش نگه داری و حمل و نقل حلال ۴۰۱

این ترکیب باید در ظروف در بسته و در محیط خشک و خنک ،  دارای تهویه مناسب و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع اشتعال زا نگه داری شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...