این کود معمولا حاوی ۲۴% نیتروژن به فرم آمونیوم و ۲۴ % گوگرد به فرم سولفات است. فرمول شیمیایی این نمک معدنی  (NH4)2SO  میباشد.

از جمله نمک غیر آلی میتوان به سولفات آموینوم  ( ammonium sulfate) اشاره کرد که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده میشود. در حالت کلی سولفات آمونیوم به شکل پودری سفید رنگی هست که محلول در آب است و میتوان گفت در استون و اتانول نامحلول میباشد.  جرم مولکولی این ماده 14/132 گرم برمول میباشد.

جالبه بدانید که این ترکیب شیمیایی بیشتر از ۱۵۰ سال است که تولید میشود و در مرحله اول از آمونیاک آزاد میشود و هنگامی که تولید گاز ذغال سنگ ساخته می شود و در نهایت برای روشنایی شهرها بسیار استفاده میشود. این کود تشکیل شده از عناصری مانند نیتروژن (ازت) و گوگرد بوده است که هر یک از این ها مزایای بسیاری برای گیاه دارد.

 نیتروژن برای بیشتر گیاهان زراعی و باغی یکی از مهم ترین عناصر برای دستیابی به عملکرد بهتر میباشد و کمبود این عنصر در خاک رشد گیاه را به شدت محدود میکند به طوری که حتی به وجود آمدن ساقه هم با مشکل مواجه خواهد شد در نتیجه گیاه حتی توان ورود به فاز تولید محصول را نخواهد داشت. همچنین ازت بخش مهمی از ترکیبات آلی مثل رنگدانه کلروفیل، کوآنزیم ها و پروتئین ها را تشکیل می دهد.همینطور ازت محرک رشد رویشی گیاه است.

ویژگی سولفات آمونیوم

این ماده دارای جرم مول 14/132 گرم بر مول بوده است.
دانسیته این ترکیب 77.1 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد.
لازم به گفتن است که سولفات آمونیوم نامحلول در استون، الکل و اتر میباشد.

خرید سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم یک نمک معدنی است که بیشتر برای مصارف صنعتی از آن استفاده می‌کنند. با توجه به کاربرد صنعتی این ماده شیمیایی پس بدون شک حجم خرید سولفات آمونیوم بسیار زیاد است. از این رو شما کاربران عزیز برای خرید این ماده شیمیایی برای هر نوع کاربردی موظف هستید تا اطلاعاتی در رابطه با آن کسب کنید.

چه بسا اینکه در راهنمای خرید نیز به بررسی مشخصات و کاربرد این مواد شیمیایی اشاره می‌شود. در نتیجه امکان بررسی قیمت سولفات آمونیوم نیز د دارد و می‌توانید از طریق روش‌های اینترنتی به راحتی به بررسی قیمت بپردازید.

این نمک معدنی که بیشتر به عنوان کود کشاورزی استفاده می‌شود از ۲۱ درصد نیتروژن و ۲۴ درصد سولفور به تولید می‌رسد. جرم مولی این ماده ۱۳۲/۱۴ گرم بر مول است. یک ماده محلول در آب می‌باشد که ۱.۷۷بر سانتی متر مکعب چگالی دارد. چنین مواد شیمیایی معمولاً در دمای ۲۳۵ درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند و چه بسا اینکه کاربرد صنعتی آنها بسیار زیاد است.

برای خاک‌های قلیایی در صنعت کشاورزی از این ماده به عنوان یک کود کشاورزی استفاده می‌کنند. معمولاً یون آمونیوم که در خاک آزاد می‌شود، مقدار کمی اسید تولید خواهد نمود. بر اساس این فرآیند میزان ph خاک کاهش پیدا کرده و در نتیجه نیتروژن لازمه برای رشد گیاه تامین می‌شود. از طرفی این کود شیمیایی را می‌توان به صورت اسپری توسط سمپاش استفاده کرد که تاثیرگذاری بیشتری دارد.

قابلیت انحلال این کود شیمیایی تاثیرگذاری آن در آب را بیشتر می‌کند. چه بسا اینکه امروزه برای تولید برخی از نمک‌های آمونیوم نظیر پرسولفات آمونیوم نیز کاربرد دارد. این ماده نقش نگهدارنده چوب دارد و به سبب خوردگی از آن در فلزات کمتر از آن استفاده می‌کنند. در واقع برای نگهداری چوب می‌توان از آن استفاده کرد؛ اما برای فلزات خورنده است و کاربردی ندارد.

قیمت سولفات آمونیوم

از نکات مهم خرید سولفات آمونیوم بررسی قیمت آن است. قطعاً پس از اینکه با مشخصات، کاربرد و ویژگی‌های این ماده شیمیایی آشنا شدید دوست دارید در رابطه با قیمت آن نیز اطلاعاتی کسب کنید. بررسی قیمت سولفات آمونیوم یک مسئله مهمی است که اشاره به فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت این ماده شیمیایی دارد. این ماده از ترکیبات سولفات نظیر سولفات منگنز، سولفات روی، سولفات منیزیم و غیره تشکیل می‌شود.

حال بر اساس استانداردها باید هر یک از این ترکیبات بر اساس یک رقم استاندارد و مشخصی باشد. بدون شک برخی از شرکت‌ها توجه چندانی به این مسئله ندارند از این رو کیفیت سولفات آمونیوم نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و قطعا این مسئله روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد. از طرفی اهمیت کاربرد سولفات آمونیوم دیگر نکته مهمی است که اهمیت این ماده شیمیایی در بازار جهانی را بالا می‌برد. سولفات آمونیوم در صنعت کشاورزی و صنعت خوراکی نقش مهمی دارد.

در صنعت خوراکی برای تنظیم اسیدیته آرد و نان از این ماده استفاده می‌کنند و در صنعت کشاورزی نیز به عنوان کود می‌توان از آن استفاده نمود. پس این اهمیت کاربرد سولفات آمونیوم ارزش آن را چند برابر بیشتر می‌کند. چند پارامتر مهم دیگر نیز روی قیمت سولفات آمونیوم تاثیر می‌گذارد که شامل:

کشور تولید کننده و شرکت تولید کننده سولفات آمونیوم را به خاطر بسپارید. هم اکنون کشورها و شرکت‌های بسیار زیادی در این کشورها مشغول تولید چنین مواد شیمیایی هستند. قطعاً بر اساس درصد خلوص، کیفیت، نوع بسته‌بندی و در نتیجه اعتبار شرکت تولید کننده این مواد شیمیایی نیز قیمت متفاوتی دارند.

وزن خرید این مواد شیمیایی نیز از عوامل تاثیرگذار روی قیمت است. معمولاً در کیسه‌هایی با وزن و ابعاد مختلف این مواد شیمیایی را توزیع می‌کنند. جدا از سطح کیفیت و درصد خلوص و پس از بررسی این پارامترها وزن محصول را نیز مورد توجه قرار دهید.

کاربرد سولفات آمونیوم

 • گوگرد سولفاتی این کود باعث تنظیم اسیدیته خاک و جذب راحت ریزمغذی هایی مانند آهن، روی، مس و منگنز در خاک می شود.
 • گیاهانی از جمله: انگور، مرکبات و پسته به اوره حساس میباشند و با استفاده از اوره برگ هایشان به رنگ زرد درخواهد آمد در نتیجه این مواد اولیه کود انتخاب بهتری برای این نوع کشت ها خواهد بود..
 • امروزه به علت اینکه کودهای با پایه نیترات آزاد میشوند و در نهایت هدر میروند. میتوان گفت نیتروژن گزینه مطلوبی برای تولید کردن برنج به شدت از این کود استفاده میشود. . آمونیوم به ذرات رس متصل می شود و از شستشوی نیتروژن می کاهد.
 • میزان جذب آب توسط این کود کمتر از سایر کودهای است بنابراین کلوخه ای شدن خاک در استفاده از این نوع کود کمتر خواهد بود و انبارداری آن بالا تر خواهد رفت.
 • دارای ازت آمونیاکی است که بهترین فرم ازت برای جذب توسط گیاه است.همچنین موجب تأمین شدن نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می‌شود.
 • این کود با کمترین هزینه انرژی توسط گیاه جذب می شود و در متابولیسم به مصرف می رسد.
 • کلزا از گروه گیاهان زراعی بوده که به گوگرد برای محصول عملکرد بالا نیاز دارد سولفات آمونیوم گوگرد را به راحتی در اختیار گیاه قرار می دهد و منجر به بالا بردن بازده محصول می شود.
 • احتمال دارد، مخلوط شدن این کود با سموم علف کش و آفت کش حتی باعث بهتر شدن تاثیر سموم (هنگامی که آب به کار رفته دارای غلظت قابل توجهی از کلسیم، منیزیم یا سدیم باشد) نیز می شود.

جالب است بدانید سولفات آمونیم فقط  برای کود استفاده نمی شود بلکه کارایی های دیگری دارد:

 • استفاده از تصفیه آب و فاضلاب
 • در صنایع مواد غذایی برای بهتر شدن خمیر نان
 • تهیه پودر کپسول آتش نشانی
 • در صنایع چرم سازی و دباغی
 • در صنابع آبکاری
 • در تهیه نایلون
 • در صنایع دامداری و مرغداری برای مبارزه کردن با بیماری کوکسیدیوز

نکات ایمنی سولفات آمونیوم

دقت کنید که، بلع تصادفی مقادیر زیاد از این ترکیب منجر به تحریک سیستم گوارشی و پیدایش علائمی همچون تهوع، درد شکم، استفراغ و اسهال میشود  و به علت نداشتن سمی میزان کمی از آن دارای خطر جدی برای سلامتی انسان به وجود نمی آورد. در صورت تماس با پوست و چشم این ماده شیمیایی می تواند باعث ایجاد حساسیت،  خارش، تورم و قرمزی پوست می شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسید فولویک، اسید سیتریک آبدار، سیترات سدیم

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...