سیلیکات سدیم مایع چیست؟سیلیکات سدیم جامد به همراه میزان آب محاسبه شده تحت فشار ۴ الی ۶ بار قرار میگیرد و تبدیل به سیلیکات سدیم مایع میشود. نکته قابل توجه دیگر این است که سیلیکات سدیم مایع هم در روش تولید به صورت خشک و هم در روش تر حاصل میشود.


این ماده به صورت مایع شفاف چسبناک بی‌رنگ و مایع نیمه شفاف با رنگ روشن وجود دارد که ماده اصلی آن دی اکسید سیلیسیم (SiO2) و هیدروکسید سدیم (Na2O) است. (تولید و فرآوری مواد اولیه کربنات سدیم و شن کوارتز ).

محصولات سیلیکات سدیم مایع شرکت سیلیکات گستر اصفهان

  • سیلیکات سدیم آلکالاین
  • سیلیکات سدیم نوترال مایع (ریشیو ۳ – ۳.۳) 
  • سیلیکات سدیم مایع ریشیو ۲٫۷
  • سیلیکات سدیم ریشیو ۲٫۳ – ۲٫۴ مایع

خواص سدیم سیلیکات

سدیم سیکات در محلول‌های خنثی و قلیایی پایدار می‌باشد. در محلول‌های اسیدی یون‌های سیلیکاتی با ایزوتوپ‌های هیدروژن واکنش می‌دهند تا اسیدهای سیلیسی تشکیل دهند که تمایل تجزیه به ژل دی اکسید هیدراته دارند. به دلیل تحریک پذیری آب گرم، نتیجه یک ماده شفاف سخت به نام ژل سیلیکا است که به طور گسترده‌ای به عنوان یک ماده خشک کننده استفاده می‌شود. سدیم سیلیکات در برابر آتش مقاوم است. در هر مسیر تولید، نسبت SiO2 به Na2O بالاتر باشد، غلظت هر دو ماده بالاتر و محلول چسبناکی بیشتری خواهد داشت. ویسکوزیته محصول ناشی از تشکیل پلیمرهای سیلیکات است، در واقع اتم‌های سیلیکون (Si) و اکسیژن (O) توسط پیوندهای کووالانسی به ساختارهای زنجیره‌ای که دارای بار منفی هستند و یا حلقه‌هایی که دارای یون های سدیم مثبت و همچنین مولکول‌های آب، متصل می‌شوند. محلول‌های بسیار چسبناک می‌توانند به صورت اسپری خشک شوند تا دانه‌های شیشه‌ای هیدراتاسیون سیلیکات سدیم ایجاد گردد.

سدیم سیلیکات شبیه به پلاستیک‌های مبتنی بر کربن است زیرا پیوندهای سیلیکون-سیلیکون میان هر مونومر، کووالانسی هستند. سدیم سیلیکات مایع تحت شرایط اسیدی واکنش می دهد تا یک ژل شیشه ای سخت ایجاد کند. این ویژگی باعث می‌شود این ماده به عنوان عامل باندینگ در محصولات سیمانی مانند بتن و چرخ‌های ساینده مفید باشد. سدیم سیلیکات خواص بسیار مفیدی دارد، که مهم‌ترین آن‌ها کم هزینه بودن این ماده است، بنابراین منجر به استفاده گسترده در صنایع مختلف شده است. سیلیکات مایع، ارزان است و به راحتی می‌تواند در دمای اتاق ذخیره شود. همچنین قابل ذکر است این ترکیب غیر سمی بوده و با محیط زیست سازگار می‌باشد. 

روش‌های تولید سیلیکات سدیم

محلول‌های سیلیکات سدیم با مخلوطی از سیلیس (معمولا به عنوان ماسه کوارتز)، کاستیک سودا و آب با بخار داغ در یک راکتور تولید می‌شوند. همچنین با حل شدن سیلیکا در کربنات سدیم نیز، سدیم سیلیکات حاصل می‌شود. از واکنش سولفات سدیم، سیلیس و کربن به عنوان یک عامل کاهش دهنده نیز سدیم سیلیکات تولید می‌شود. به روش ساده تر نیز می‌توان سیلیکات سدیم را تولید کرد و آن ترکیب آب و هیدروکسید سدیم و در نهایت سیلیس است که منجر به تشکیل سیلیکات سدیم می‌گردد. سیلیکات سدیم با ترکیب شدن خاکستر سودا (کربنات سدیم) و شن و ماسه سیلیس در یک کوره در دمای 1400 درجه سانتی گراد نیز تولید می‌شود.


اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.


برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...