نرمال بوتیل استات (N-Butyl Acetate) دارای فرمول C 6 H 1 2 O 2 بوده و حلال ماده ای بی رنگ قابل اشتعال میباشد. دارای بوی مطبوع شیرین میوه ای است و به عنوان عامل حل کننده فعالیت دارد یا قادر به حل شدن ماده دیگری بوده است.

نرمال بوتیل استات یک ترکیب استر ارگانیک بوده است که دارای فرمول مولکولی C4H8O2 بوده است. این ترکیب شیمیایی خنثی و بی رنگ میباشد. همچنین این ماده در دسته حلال ها آلی قرار گرفته که دارای یک بویی شیرین مشابه یک بوی میوه داشته است. جالب توجه است که نرمال بوتیل استات دارای خواصی همچون: انحلال پذیری کم در آب، ویسکوزیته پایین، همچنین اشتعال پذیر و فراریت بوده است. این محصول کاربردهای بسیاری در انواع صنایع گوناگون میباشد. به صورت عمومی این ترکیب برای رقیق کردن بقیه ی ترکیبات شیمیایی به کار میرود.

این حلال شیمیایی استری بوده است که در  دمای اتاق به شکل یک مایع شفاف و بی رنگ و همچنین قابل اشتعال میباشد. جالب است بدانید که این ماده در بیشتر میوه ها و همچنین بقیه ی مواد شیمیایی پیدا می شود، این ترکیب آلی استفاده های مختلفی داشته است همچون به عنوان یک طعم دهنده  غذا، بسیاری از حلال در فرآیند تولید کردن لاک، در انواع گوناگونی لاک ها، بسیاری از جوهرها، انواع چسب ها و...

خصوصیات بوتیل استات

خصوصیات بوتیل استات
فرمول مولکولی
C6H12O2
جرم مولی
۱۱۶٫۶ g mol−۱
شکل ظاهری
Colorless liquid with fruity odor
چگالی
۰٫۸۸ g/cm3
دمای ذوب
۷۷℃
دمای جوش
۱۲۷℃
انحلال‌پذیری در آب
۱۰ g/L (@20.0 °C)
ضریب شکست (nD)
1.394 (@20.0 °C)

کاربرد بوتیل استات

کاربرد های این ماده شیمیایی:

  • در بسیاری از مایعات پاک  کننده، انواع حلال استخراج، بسیاری از عطرها، حلال جوهر، انواع گوناگون لاک ها، لاک ناخن، همچنین در پاک کننده لاک  ناخن، بسیاری از حلال رنگ، عطر، در صنعت داروسازی، عکاسی استفاده گسترده ای دارد.
  • جالب توجه است که بوتیل استات برای کاربرد در میزان بسیار کم مناسب بوده است و در غلظت های بسیار زیاد یک حلال قوی میباشد.
  • در  بسیاری از فرمولاسیون چسب ها، بسیاری از پوشش ها، انواع الاستومرها و درزگیرها از بوتیل استات به کار میرود تا زمان خشک شدن و جریان پذیری را کنترل نمایند.
  • همچنین این ماده شیمیایی را می توانید در بعضی از محصولات چسبی، از جمله چسبی که برای بسته بندی  مواد غذایی استفاده می شود، پیدا کنید.
  •  توجه نمایید که بوتیل استات در زمان رعایت کردن استاندارد های تعیین شده به وسیله ی سازمان های بین المللی همچون اتحادیه  اروپا، می تواند یک ماده با گرید غذایی بوده باشد. بوتیل استات به دلیل داشتن طعم میوه ای در صنایع غذایی به عنوان یک طعم دهنده کاربرد مهمی دارد.
  •  به نام یک افزودنی طعم دهنده به غذاهایی همچون بسیاری از بستنی، آب نبات، محصولات پخته شده و  پنیرها اضافه می شود. جالب توجه است که مواد غذایی دارای نرمال بوتیل استات طعمی مشابه سیب  و موز داشته است.
  • این ترکیب شیمیایی نقش مهمی در تولید کردن انواع لاک و رنگ (به دلیل فراریت کم) به عنوان حلال میباشد. اضافه بر این،  از آن در ساختن انواع گوناگون چرم مصنوعی، بسیاری از چسب های پلاستیکی و پوشش های سخت شده و روکش  نهایی به کار میرود.

ازجمله نکات ایمنی اینست که از هرگونه تماس با پوست و چشم و همینطور از بلعیدن و استنشاق این ترکیب شیمیایی خودداری گردد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
ایزوبوتیل استات ، سیلیکون امولشن، لورامید
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه
09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...