سدیم آلژینات (sodium alginate) یک پلی ساکارید خطی و یک کوپلیمر بوده است که ساخته شده از  جلبک دریایی قهوه ای میباشد. همچنین دارای فرمول مولکولی NaC6H7O6  هست. این ماده یک نمک سدیمی آلژینیک اسید میباشد.

جالب است بدانید آلژینات سدیم یکی از معروف ترین اعضای گروه هیدروژل بوده است. این ماده یک نمک است که مشتق اسید آلژینیک می باشد. جالب توجه است که هیدروژل یک شبکه پلیمری متورم و وصل به آب بوده تبدیل این ماده با یک واکنش راحت همراه با یک یا چند مونومر میباشد. سدیم آلژینات در آب محلول بوده است و بر اثر حل شدن یک مایع که دارای ویسکوزیته زیاد است، تشکیل میشود.

 قابلیت هیدروژل ها جهت جذب آب ناشی از گروه های دارای فعالیت آب دوست، که وصل به ستون فقرات پلیمری بوده می باشد، در صورتیکه که مقاومت آن ها در مقابل انحلال ناشی از پیوندهای مقابل بین زنجیره های شبکه میباشد. همینطور جالب توجه است که این اسید یک پلی ساکاریدی بوده که به صورت وسیعی در دیواره های سلولی جلبک های قهوه ای وجود دارد.و از مواد اولیه شیمیایی صنعتی به حساب میاد.

خرید آلژینات سدیم

خرید آلژینات سدیم به منظور استفاده برای صنعت غذا و دارو است. این محلول چسبناک به دو صورت ترش مزه یا بی‌مزه وجود دارد و حتی بدون بو می باشد. این ماده را از جلبک‌های قهوه‌ای استخراج می‌کنند. از این ماده به عنوان یک نوع لوسیون ژل کننده استفاده می‌شود. از نکات مهم توجه به مشخصات چنین موادی خواهد بود. معمولاً آلژینات سدیم به شکل آرد یا فیبر در بازار وجود دارد.

رنگ این ماده سفید تا زرد و بدون بو و مزه می‌باشد. به منظور جذب آب از گروه‌های عملکردی آبدوست از این ماده استفاده می‌شود. هنگام خرید به استاندارد بودن مواد از نظر سازمان غذا و دارو نیز توجه کنید.. آلژینات سدیم یک ماده استاندارد با ایمنی بالا است و می‌توان به راحتی از آن استفاده نمود. این ماده به شکل نمک سدیم، پتاسیم و کلسیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آلژینات سدیم برای صنعت رنگ، صنعت داروسازی، صنعت دندانپزشکی، صنایع آرایشی، صنایع غذایی، صنعت نساجی و غیره استفاده می‌کنند. با توجه به سطح کاربرد بالا پس قطعاً سطح خرید عمده آلژینات سدیم نیز بسیار زیاد است. آنچه به هنگام خرید مورد توجه قرار می‌گیرد، ویژگی‌ها، نوع استفاده و شرایط استفاده مواد می باشد. این ماده را می‌توان هم در آب سرد و هم آب گرم آزاد حل کرد، اما در موادی چون الکل و اتر نامحلول خواهند بود.

آلژینات سدیم جزو آن دسته از موادی است که در صورت ترکیب با آب هرگز خاصیت ژل مانند یا چسبندگی به خود نمی‌گیرد اما تحت تاثیر حرارت منعقد خواهد شد. اگر به دنبال یک ماده هستید که دارای قابلیت‌هایی چون ضخیم کننده، تثبیت کننده و بهبود دهنده بافت است، می‌توانید از آلژینات سدیم استفاده کنید. در واقع برای تولید نوشیدنی‌های اسیدی، ژله، پانسمان، غذای منجمد، شربت یا حتی بستنی می‌توانید از چنین موادی استفاده نمایید.

قیمت آلژینات سدیم

قیمت آلژینات سدیم پس از بررسی مشخصات این ماده تعیین می‌شود. برای خرید آلژینات سدیم یا حتی خرید عمده آلژینات سدیم شما موظف هستید تا مبلغی را پرداخت کنید. این هزینه برای خرید عمده آلژینات سدیم بیشتر است، چرا که این ماده را در وزن بالاتری تهیه خواهید نمود.

اصلی‌ترین نکته‌ای که روی قیمت چنین موادی تاثیر می‌گذارد، آماده سازی یا تولید آنها است. طی فرایند خاصی جلبک‌های سبز رنگ دریایی را توسط اسید رقیق می‌شوید. این روش شستشو به منظور حذف نمک موجود در جلبک دریایی است. آن را در آسیاب چکشی خورد با محلول کربنات سدیم ترکیب می‌کنند. این ماده داغ فیلتر می‌شود و کمی کلرید کلسیم نیز به آن اضافه خواهند نمود.

 کمی از رسوب آلژینات کلسیم بر روی مایع به حالت شناور باقی خواهد ماند. این اسید با کربنات سدیم خنثی ترکیب تا در نتیجه آلژینات سدیم تولید شود.

پس قطعاً این پروسه پیچیده و طولانی باعث شده تا هزینه‌ها نیز افزایش پیدا کند.‌ البته به کارگیری مواد مختلفی نظیر اسید رقیق برای شستشوی آن، کلرید کلسیم و کربنات کلسیم برای ترکیب با ژل جلبک سبز دریایی و غیره قیمت‌ها را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. به نوع بسته‌بندی توجه داشته باشید. سعی کنید محصول شرکت‌هایی را بخرید که معمولاً بسته‌بندی با کیفیت‌تر و مناسب‌تری دارد.

 معمولاً بسته‌بندی‌های مناسب با رعایت استانداردها باعث می‌شود تا ترکیبات یا مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. نبود بسته‌بندی با کیفیت باعث خواهد شد تا مواد در معرض رطوبت، هوای بسیار داغ یا اشعه مستقیم نور خورشید قرار گرفته و فاسد شوند. اما اگر قیمت برای شما مهم است، مجبور نیستید از دست واسطه‌ها خرید کنید. با مراجعه به شرکت‌های معتبر و خرید مستقیم می‌توانید به بهترین مواد شیمیایی یا صنعتی موجود در بازار با قیمت ارزان دسترسی داشته باشید.

ویژگی آلژینات سدیم

نقش آلژینات شبیه به جلبک دریایی سلولز در گیاهان بوده و یک ترکیب افزودنی مورد علاقه در انواع صنعت لوازم آرایشی، اسید هیالورونیک، در حیوانات وجود دارد و یک ماتریس  ساختاری جهت حمایت کردن از سلول ها فراهم می کند. از مزایای این ترکیب شیمیایی بوده که به دلیل سازگاری زیستی آلژینات دارای سمیت کم و همچنین هزینه به نسبت کم و ژله ملایم در تعداد زیادی از غذاها و مصارف پزشکی مورد کاربرد قرار می گیرد.

ویژگی های این ترکیب شیمیایی شامل موارد زیر میشود:

  • این ترکیب دارای شکل ظاهری، پودر فیبری سفید و زرد بوده است.
  • این ماده دارای ویژگی سفت کنندگی و ویسکوزمیباشد.
  • جرم مولکولی این ترکیب 12/216 گرم برمول میباشد.

قابل توجه است که آلژینات سدیم یک نمک از اسید آلژنیک بوده است. میتوان گفت این ترکیب یک کربوهیدرات تصفیه شده بوده که تشکیل شده از جلبک های قهوه ای لامیناریا (Laminaria) است.

کاربرد آلژینات سدیم

  • درصنایع غذایی به نام یک امولسیفایرها در سس سالاد و همینطور یک ماده افزودنی فوم ها در بسیاری از صنایع نوشیدنی ها استفاده میشود. این ماده یک امولسیون و تثبیت کننده بوده که در مواردی همچون گوشت و سبزیجات  نوشیدنی ها و آب میوه ها به کار می رود.
  • جالب توجه است که آلژینات سدیم یک آبرسان بسیار خوب بوده است و برای همین دلیل جهت حفظ و نگهداری به صورت تازه و نرم فرآورده های غذایی هم چون انواع نودل و ماکارونی، نان و همینطور دسر های سرد و یخ زده هم به کار می رود.
  • این ماده در انواع لوازم آرایشی به دلیل نوع عملکرد آن به اسم یک ضخیم کننده و نگهدارنده رطوبت، به قرص اضافه می گردد. مثلا آلژینات با تشکیل دادن یک شبکه ژل به حفظ و ماندگاری رنگ رژ لب در سطح لب کمک می کند.
  • این ماده کاربرد دارویی داشته ، به عنوان مثال این ماده میتواند به انواع ژل تبدیل شود، (برای ساخت داروهای معده کاربرد دارد، یعنی هنگامی که ریفلاکس اسید در معده به وجود می آید، این ماده ژلاتینی در کنار آنتی اسیدهای معمولی عمل می کند و به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود اسید معده به مری کارمیکند.
  • درصنایع آرایشی برای امولسیفایر در تولید کرم، لوسیون و سس مورد استفاده قرار می گیرد و برای آماده سازی پوست استفاده میشود.

از جمله نکات ایمنی اینست که این ترکیب همانطور که در بالاتر گفته شد سمیت کمی داشته ولی لازم است در حین کار با آن از ماسک و دستکش و همینطور عینک آزمایشگاهی استفاده کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، خرید اسانس، اسید سیتریک آبدار، آلژینات سدیم

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...