ایزوبوتانول دارای فرمول شیمیایی (CH۳) ۲CHCH۲OH میباشدهمچنین میتوان گفت این ماده یک ترکیب آلی میباشد.  ایزوبوتانول (Isobutanol) را با عنوان ایزوبوتیل الکل میتوان شناسایی کرد.

این ترکیب شیمیایی یک مایع بی رنگ و اشتعال پذیر با بوی مشخص است که عمدتا به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوبوتانول را با اسامی همچون 2-متیل-1-پروپانول، ایزوبوتیل الکل، 2-متیل پروپیل الکل، ایزوپروپیل کاربینول و 2-متیل پروپان-1-اُل یک ترکیب  آلی است. جالب توجه است که این ماده به صورت i-BuOH و با علامت اختصاری IBA نشان داده می شود.

ایزوبوتیل الکل یک محصولی است که از تخمیر به دست می آید. این ترکیب در بسیاری از میوه ها،  سبزیجات و  محصولات غذایی متنوع شناخته شده میباشد و یکی از افزودنی غذایی بسیار با کیقیت هست. جالب است بدانید که این ماده در آب های سطحی و هوا این ماده پیدا می شود. زمانیکه هوا خراب  می شود، انتظار می رود از سطح خاک و سطح آب تبخیر می شود. زمانیکه ایزوبوتیل الکل که  در خاک یا آب باقی ماند به وسیله ی میکروارگانیسم ها تجزیه می شود.

از جمله ویژگی ها و خواص ایزوبوتیل اینست که:

این ترکیب آلی در دمای اتاق به صورت یک مایع بی رنگ با بویی خاص و قابل اشتعال پذیر میباشد و این ماده در صنایع متفاوت به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی به صورت وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب دارای نقطه جوش 89/107 درجه سانتی گراد و نقطه ذوب آن منفی 108 درجه سانتی گراد میباشد. همچنین این ترکیب شیمیایی دارای جرم مولکولی 12/74 گرم بر مول میباشد.

کاربرد ایزوبوتانول:

 • این ترکیب الکلی به عنوان یک خوراک واحدهای تولید ایزوبوتیل استات بوده است.
 •  این ماده بیشتر اوقات در ساختن و تولید لعاب و یا سایر موادی که در فرایند کوتینگ مورد استفاده قرار میگیرند.
 • با توجه به خاصیت های ایزوبوتانول می توان گفت در صنایع غذایی به عنوان طعم دهنده کاربرد دارد.
 • قابل توجه است که این ترکیب به عنوان خوراک واحدهای ایزوبوتیل استرها که از اجزای مشتقات استرها شامل می شود. از شناخته شده ترین ترکیبی است (diisobutyl phthalate )(DIBP) که برای ماده اولیه تولید انواع پلاستیک ها استفاده می شود.
 • این ماده در تولید کردن پارازایلن یک جزء بنیادی در ساختن بطری های پلاستیکی, انواع منسوجات و لباس و پارچه می باشد، کاربرد دارد.
 • یکی از نقش های این ماده به عنوان رقیق کننده و افزودنی برای نیتروسلولز و رزین های مصنوعی، انواع ترکیبات مرطوب کننده، انواع مواد افزودنی پاک کننده و در ترکیب مرکب های چاپ کاربرد دارند.
 • در انواع حلال های رنگ
 • در حذف جلا دهنده ها از روی سطوح
 • برای افزونه های پولیش خودرو استفاده می شود.
 •  افزودنی برای سوخت بنزین برای جلوگیری کردن از یخ زدن کاربراتور , در خودروهای کاربراتوری بکار میرود.
 •  برای افزایش براقیت و محافظت از رنگ خودرو استفاده می شود.

جالب توجه است که ایزو بوتانول یک شروع کننده مناسب واکنش های آلی بوده است . همان طور که  گفته شد این ترکیب یک مایع اشتعال پذیر است که باید در به زمان نگه داری در  انبار در محلی با تهویه ی مناسب حفظ و نگه داری شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...