بوتیل استات ماده‌ای به شکل مایع است. این مایع هیچ رنگی ندارد و بوی آن شبیه به بوی موز می باشد. بوتیل استات ماده ای به شدت اشتعال پذیر است.

عنصر های موجود در بوتیل استات شامل کربن، هیدروژن و اکسیژن است. وزن مولکولی آن ۱۱۶.۱۶ گرم/مول است و نقطه‌ی جوش بین ۹۶ تا ۱۲۶ درجه سانتی گراد‌ اندازه گیری شده است. یکی از روش های متداول جهت تشکیل شدن بوتیل استات از راه فرآیند استر شدن ایزومر بوتانول و استیک اسید بوده است. در زمانی به این فرآیند گرمای زیادی میدهیم که حتما دو ماده یعنی ایزومر بوتانول و استیک اسید در مقابل یک اسید قوی  همچون سولفوریک اسید، وجود دارد. از طرفی دیگر، بوتیل استات به وسیله ی واکنش بین یک اسید و یک الکل همراه با پاک شدن آب به تشکیل میشود.

جالب توجه است که بوتیل استات ترکیبی به شکل مایع بوده و این مایع دارای هیچ رنگی نمیباشد و بوی آن مشابه به بوی موز بوده است. همچنین به اینصورت که بوتیل استات ترکیبی به  شدت اشتعال پذیر بوده و دارای درجه‌‌ی اشتعال  ۳ در  در دمای ۲۴ درجه میباشد. توجه نمایید که از لحاظ قابلیت حل شدگی و یا حل‌ پذیری، بوتیل استات بسیار خوب بوده و به آسانی با انواع مواد اولیه شیمیایی حلال همچون کتون، الکل ها، گلیکول و  استر حل میگردد. ولی حل شدن آن با آب بسیار سخت میباشد.

ویژگی های این ترکیب شیمیایی

جرم مولکولی
16/116 گرم بر مول
چگالی
882 کیلوگرم بر متر مکعب
نقطه ذوب
منفی 78 درجه سلسیوس
نقطه جوش
126 درجه سلسیوس

کاربرد های دیگر بوتیل استات

  •  به دلیل جلوگیری کردن از آسیب دیدن موتور وسایل نقلیه، لازم است به آن گازوئیل اضافه بشود.
  • استفاده به عنوان حلال برای تولید انواع لاک (محصولات لاکی، لاک چوب و…)
  • استفاده برای تولید محصولات مرتبط با مراقبت از ناخن مانند لاک‌های تزئینی، محلول‌های پاک کننده لاک، محصولات زیرسازی و سایر محصولات مراقبت از ناخن
  • این ماده نقش مهمی به عنوان یک طعم دهنده و عطر دهنده جهت تولید کردن انواع محصولاتی همچون انواع شکلات ها، بستنی ها، بسیاری از کیک‌ها و انواع ماست و پنیرها دارد.
  • این ماده شیمیایی به اسم یک عامل رقیق کردن جهت رنگ‌ها در جوهر مورد کاربرد جهت علامت ‌گذاری میوه‌‌ها و سبزیجات به کار می آید.
  • جالب توجه است که بوتیل استات از جمله مهم‌ترین ترکیبات مورد نیاز جهت تولید کردن پنیسیلین-جی میباشد.
  • بوتیل استات در تولیدکردن انواع مختلفی از چرم مصنوعی، بسیاری از  شوینده ها، انواع پلاستیک‌ها و شیشه‌های نشکن و ایمن نقش دارد.
  • از آنجایی که این محلول به سختی و به کمی در آب حل می‌شود، از آن برای تولید محصولات دارویی استفاده می‌شود.
  • این ماده شیمیایی در صنعت تولید کردن انواع عطر و ادکلن هم مورد کاربرد قرار میگیرد.

نکات ایمنی

قابل توجه است که بوتیل استات یک ماده شیمیایی بوده است؛ در نتیجه در زمان کار با آن حتما به اقدامات  احتیاطی توجه کنید. بوتیل استات میتواند منجر به پیدا شدن مشکلات  تنفسی بشود پس برای جلوگیری کردن از هر گونه آسیب به سیستم عصبی، لازم است از قرار  گرفتن طولانی مدت در حضور غلظت های بالای این ماده جدا خودداری کنید. لازم به ذکر است که حتما در زمان کار با بوتیل استات از وسایل حفاظت شخصی همچون دستکش،  ماسک و عینک را به کار ببرید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...