سدیم نیتریت (Sodium nitrite) دارای فرمول شیمیایی NaNO2 میباشد. این ماده در تولید مواد غذایی استفاده میشود.

این ماده یک نمک آنتی اکسیدان میباشد همچنین این ترکیب شیمیایی در دو نوع خوراکی و صنعتی استفاده میشود در نوع خوراکی به عنوان یک نگهدارنده ی فرآورده های گوشتی ازجمله  سوسیس و کالباس و … به کارمیرود.

نیتریت سدیم به عنوان یک نمک مهم در صنعت میباشد. همچنین برای بهبود رنگ و طعم فراورده های گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث میشود جلوگیری از رشد لیستریا منوسیتوژنز در این محصولات میشود. این ماده در آب بسیار محلول و جاذب رطوبت میباشد.

از ویژگیهای سدیم نیتریت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکل ظاهری این ماده به صورت پودرهای سفید تا کمی زرد رنگ میباشد.
  • این ماده دارای جرم مولی 99/68 گرم برمول میباشد.
  • دارای چگالی 168/2 گرم برسانتی مترمکعب است .
  • سدیم نیتریت دارای محدوده PH 9-7 است.

کاربرد های این ماده:

  • این ماده شیمیایی به عنوان یک ترکیب مهارکننده در خوردگی تاثیر میگذارد و این ماده در گریس های صنعتی به عنوان یک افزودنی کاربرد دارد.
  • نیتریت سدیم به عنوان یک کود به گیاهان اضافه میشود و یک منبع تهیه کننده ی ازت برای      گیاهان کاربرد دارد. لازم به ذکراست که نیتروژن به رشد کلی گیاه کمک میکند و باعث رشد بیشتر و بهتر برگ ها ، ساقه ها و ریشه های آن می شود.
  • این ترکیب شیمیایی در صنعت پزشکی و دارویی کاربرد ویژه ای دارد این ماده  به عنوان یک وازودیلاتور می تواند باعث گشادی رگ های خونی و در نهیت باعث بالا رفتن جریان خون و گشادی رگ ها میشود. درنهایت این مادهدر بیماران قلبی برای کم کردن فشار خون استفاده میشود.
  • این ماده در صنایع غذایی در پخت گوشت و هات داگ به عنوان یک ماده ی خام برای تولید پلیمرازجمله کاپرولاکتام و که یک آنتی اکسیدان به جهت سنتز پلیمرها کاربرد دارد. همچنین باعث میشود رنگ ها ثابت شوند و همانطورکه گفته شد به عنوان یک نگهداره در گوشت و ماهی استفاده میشود.

ازجمله نکات ایمنی نیتریت سدیم اینست که در سال 2017 طبق تحقیقاتی نشان داده شد که استفاده این ماده در میزان دوزهای بالای میزان اکسیژن موجود در بدن را کاهش داده و باعث مشکلاتی ازجمله: ضایعات مغزی، اضطراب و افسردگی می شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...