ماده ای که از صمغ درختان به دست می آید و کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد.

کالیفن یا کالیفون یا رزین گام صمغی است که از کاج و گونه های متفاوتی از درختان مخروطی بدست می آید . کالیفن دارای 3 نوع روش پردازش دارد که شامل روزین چوب، روزین صمغ و روزین tall-oil هستند. نام دیگر کالیفن قیر یونانی میباشد. از جمله ویژگی این ماده این بوده که نیمه شفاف بوده و از نظر رنگ، از زرد تا سیاه متغیر میباشد.  این ترکیب معمولا از اسیدهای مختلف رزین، مخصوصا اسید آبیتیک  acid abietic به وجود آمده است.

همچنین این ترکیب شیمیایی در دمای  اتاق، شکننده است اما در دمای بالا در اثرحرارت، ذوب می شود. کالیفون بسیار استفاده می شود که امروزه در بسیاری از صنایع وجود دارد. این ترکیب شیمیایی در لوازم آرایشی ، انواع محصولات پاک کننده و راکت های تنیس کاربرد داشته و داشتن آلرژی نسبت به آن ها بسیار زیاد میباشد.

ویژگی های کالیفن

کالیفن شامل ترکیب پیچیده ای از اسیدهای رزین (تقریباً ۹۰%)، الکلهای دی ترپن، آلدهیدها و هیدروکربنها (حدود ۱۰٪) است. کالیفن دارای ویژگی های ویژه ای میباشد که منجر می شود طیف وسیعی از استفاده های آن در صنایع متفاوت باشند. یکی اینکه می تواند برای یک امولسیفایر و قوام دهنده کاربرد داشته باشد. دم اینکه کالیفن دارای خاصیت اسیدی بوده ولی خورنده نمی باشد و میتواند در بسیاری از واکنش های شیمیایی استفاده بشود. هم کالیفن اصلاح شده و هم اصلاح نشده میتوانند در تولید بسیاری ازمحصولات استفاده بشوند.

کاربرد کالیفون شامل موارد زیر میباشد:

1- استفاده به عنوان یک جلا دهنده در نما 

2- استفاده در تهیه رنگ، چسب و کاغذ

3- استفاده در صنایع غذایی برای تولید کردن آدامس

4-  در ساخت بتن و چسب کاشی کاربرد دارد.

5- حذف کننده انواع باکتری، قارچ و جلبک

6- در تولید عایق های الکتریکی بکار میرود.

7- در ساخت صابون

8- در ساخت کف استودیو و استیج ها

9- دارای خاصیت ضد لغزندگی

10-در صنعت، نوعی عامل پاک کننده میباشد که در لحیم کاری کاربرد دارد.

نکات ایمنی

  • قابل توجه است که کالیفون باعث ایجاد شدن واکنش های آلرژیک در افراد حساس می شود که شامل درماتیت  تماسی شدید آلرژیک، مشکلات در تنفس، آسم، سوزش چشم ها و باعث آبریزش بینی می شود. درماتیت  در هر ناحیه ای تماس پوستی پدید آمده باشد، اتفاق می افتد و منجر به قرمزی ،  التهاب و خارش پوست شم میگردد.
  •  همچنین با بیشتر شدن واکنش آلرژیک احتمال به وجود آمدن تاول میباشد و حتی شدیدتر هم می شود. در نهایت در  صورت شروع شدن اولین واکنش آلرژیک تماس را قطع فرمایید و در صورت نداشتن بهبود حتما به  پزشک مراجعه فرمایید.
  • حرارت دادن این ماده در دماهای بیشتر از 200 درجه ی سانتی گراد می تواند منجر به تولید گازی خطرناک بشودکه باعث سوزش دستگاه تنفسی ،آسیب به چشم ها، سرفه و یا خس خس سینه و… می شود.
  • لازم به ذکر است که در صورت کار با کالیفون و هرگونه مواد شیمیایی حتما از ماسک، دستکش و عینک آزمایشگاهی استفاده فرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...