فرمول کربنات پتاسیم k2co3 میباشد.جرم مولی آن 138.20 است. این ترکیب یک ترکیب معدنی میباشد.

 این ماده به صورت  یک جامد سفید رنگی میباشد که جاذب رطوبت بوده و دمای ذوب آن 891 درجه ی سانتی‌گراد است. انحلال‌پذیری این ترکیب در آب و در دمای 20 درجه ی سانتی‌گراد 112 میباشد و همچنین در دمای 100 درجه سانتی‌گراد برابر 156 gr/100ml است.

این ترکیب یونی بوده و دارای پیوندهای قوی می باشد به همین دلیل انرژی زیادی برای ذوب و تجزیه خود نیاز دارد. پتاسیم کربنات غیرقابل اشتعال، غیر انفجاری و همچنین غیر سمی است. این ترکیب در متانول نیز قابل انحلال بوده است؛ به‌گونه‌ای که  در دمای 25 درجه ی سانتی‌گراد انحلال‌پذیری آن برابر 11/3 gr/100ml است.

این ماده به عنوان خاکستر مروارید، پتاس، نمک تارتار، نمک کرم چوب و کربنات پتاس در بازار شناخته می شود. این ماده در الکل و استون قابل حل نیست. این روزها جهت کاهش میزان اسیدیته مواد غذایی از این ماده شیمیایی استفاده میکنند . به دلیل حل شدن اینکه، این ترکیب در آب سبب قلیایی شدن محلول می شود. بنابراین آب حاوی کربنات پتاسیم باید قبل از تخلیه به محیط زیست، تعدیل pH شود.

این ترکیب کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. از جمله آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیشه سازی
 • تهیه صابون
 • نساجی
 • صنایع غذایی
 • ساخت کودهای شیمیایی
 • در ساخت باتری ها
 • صنایع شوینده و بهداشتی و آرایشی
 • تولید رنگ و جوهر و… استفاده می شود. 
 • در آزمایشگاه ها به عنوان منبع تامین پتاسیم مورد استفاده قرار میگیرد.
 • ساخت پرتوهای کاتدی، لامپ تلویزیون و لنزهای اپتیکال

همچنین عنصر پتاسیم با نماد شیمیایی (K) یکی از 17 ماده ضروری برای رشد و تکثیر گیاه است که برای تامین کردن عنصر پتاسیم برای گیاهان از این ماده به عنوان کود استفاده می شود. این ماده باعث تقویت و استحکام ریشه و ساقه گیاهان می شود.و منجر به بهبود رشد گیاه و حفظ آب خاک می شود.

نکات ایمنی:

برای پوست تحریک کننده است و در تماس به چشم آسیب های جدی به چشم وارد می کند این ماده غیر قابل اشتعال و غیر سمی است. البته این ماده در غلظت بالا موجب تحریک می شود، اما در غلظت های کم و متوسط برای سلامتی انسان ضرری ندارد. 

درهنگام بلعیدن، به دستگاه گوارش آسیب وارد شده ومنجر به سوختگی زبان، لب و مری می شود. همینطور علائمی مانند استفراغ، تهوع و شکم درد را سبب می شود.  در هنگام بلعیدن دهانتان را شسته و به مرکز پزشکی مراجعه فرمایید.

روش های کمک های اولیه شامل پاک کردن موارد آلوده لباس یا کفش است که برای از بین بردن آن 15 دقیقه ناحیه آلوده را شسته و از نرم کننده استفاده میشود. در زمان تماس طولانی مدت با پتاسیم کربنات، ممکن است ضد عفونی کردن با کرم های ضد عفونی کننده ضروری میباشد و توصیه می شود بیمار به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...