آسپارتام (Aspartame) یک شیرین‌کننده مصنوعی غیر-ساکارید میباشد. دارای فرمول مولکولی C14H18N2O5 است.

این ماده حاصل ترکیب آمینواسیدهای آسپارتیک اسید و فنیل آلانین است که بطور طبیعی رخ می دهد. این ماده شیرین سازی محصولات مختلف از مقدار ناچیزی از آن استفاده می­شود . آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که به جای شکر در مواد غذایی و نوشابه ها مورد استفاده قرار می گیرد Aspartame   به ازای هر گرم در حدود 4 کیلوکالری انرژی (معادل 17 کیلوژول)را دارد.

آسپارتام با استفاده از آمینواسیدها که یک منبع اصلی سنتز پروتئین در تمامی موجودات زنده هست، تولید میشود. جالب توجه است که  آسپارتام 200 برابر ساکاروز شیرین بوده است. این ماده همچنین در محصولات اسیدی بسیار پایدار میباشد ولی زمانیکه مواد غذایی گرم می شوند این ماده تجزیه شده و طعم شیرین خود را از دست می دهد.

ویژگیهای آسپارتام :

  • آسپارتام  دارای شکل ظاهری یک پودر کریستالی سفید و بی بو میباشد.
  • این ماده دارای 04/294 گرم برمول میباشد.
  • دارای چگالی 347/1 گرم برسانتی مترمکعب میباشد.
  • این ترکیب شیمیایی دارای نقطه ذوب 246-247 درجه سلسیوس است.

از جمله کاربردها بسیارمهم این قند مصنوعی برای شیرین کردن مقدار زیادی از نوشیدنی های کم کالری و بدون کالری میباشد.

کاربردهای دیگراسپارتام:

  • آسپارتام در نوشابه های رژیمی، پودرهای شربت، آدامس، ژله و پودینگ، غلات صبحانه، محصولات لبنی و دسرهای خشک مخلوط استفاده میشود. استفاده از حد مجاز این شیرین کننده در نوشابه ها برای استفاده انسان بی خطر می باشد.
  • این ماده در صنعت دارویی در بیش از 3000 نوع مواد غذایی، مکمل های دارویی، ویتامین ها، داروها و... کاربرد دارد. همچنین آسپارتام در در مکمل ها از سوکرالوز در شربت های مکمل، محصولات تقویتی گیاهی و همینطورمکمل های جویدنی استفاده میشود.
  • آسپارتام در رژیم های غذایی استفاده میشود این ماده میتواند در استراتژی های تغذیه ای برای کمک به کم کردن وزن و نگهداری وزن مفید استفاده میشود.
  • آسپارتام دردارو ها استفاده میشود و فواید تسکین دهنده درد مسکن، اینست که شاید این دارو به صورت جویدنی باشد. دارو هایی که حاوی آسپارتام میباشد.

از جمله نکات مهم اینست که:  مصرف آسپارتام درمدت زمان طولانی مدت آسپارتام بر کم شدن وزن اثرات سو درپی دارد. و همچنین این نکته مهم است که این ماده به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده است. ولی لازم است درمصرف منظم مانند باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را درپی خواهد داشت. 

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...