مواد شیمیایی در زندگی انسان کاربرد فراوانی دارند به طوری که حتی بدن انسان نیز از ماده شیمیایی تشکیل شده است. اکنون و در این غصر می‌توان مواد شیمیایی را پایه و اساس بسیاری از صنایع مختلف کشور دانست. یکی از این مواد شیمیایی بوتیل‌آکریلات نام دارد که قصد بررسی کاربرد و ویژگی‌هایش را در این مقاله داریم.

از جمله ترکیبات آلی میتوانیم به بوتیل آکریلات اشاره کنیم که دارای فرمول مولکولی C4H9O2CCH = CH2 بوده است. جالبه بدانید که، بوتیل آکریلات در اندازه گسترده تجاری به نام یک ترکیب پیش ماده تولید شده ی پلی بوتیل  اکریلات مود استفاده افراد قرار میگیرد. این ماده در بیشتر اوقات در صنایعی از جمله انواع مواد اولیه رنگ ها، مواد درزگیر، بسیاری از پوشش ها، انواع چسب ها، سوخت، تعداد زیادی از منسوجات و پلاستیک ها کاربرد بسیاری داشته است.

جالب توجه است که، این ماده شیمیایی یک مایع همراه با بوی تند است که دارای قابلیت اشتعال زیاد بوده ولی در آب بسیار کم حل میگردد. مهمترین ویژگی های این ترکیب شیمیایی داشتن مقاومت بالا در مقابل شکست اشاره کرد. بوتیل آکریلات یک استر اکریلات بوده است و به آسانی با انواع اسیدها و بازهای قوی، بسیاری از آمین‌ها و هالوژن‌ها واکنش می‌دهد.

توجه فرمایید که این ماده فوق العاده به علت واکنش پذیری زیادی به راحتی در حضور حرارت یا پراکسید پلیمریزه می‌گردد. بوتیل‌‌آکریلات از واکنش استیلن با بوتانول در مقابل مونوکسیدکربن، کربونیل‌نیکل و اسیدهیدروکلریک به وجود می‌آید. همچنین در حال حاضر از واکنش دادن بوتانول با ترکیب اسیداکریلیک و همینطور وجود داشتن متیل‌اکریلات در  حضور کاتالیزور نیز تشکیل می شود.

خرید بوتیل آکریلات

اهمیت خرید بوتیل آکریلات به کاربرد آن برای بسیاری از محصولات صنایع مختلف است. این ماده یک نوع مایعی شفاف با بوی تند است که ساختار شیمیایی مولکولی خاصی نیز دارد. در محلول‌های با چگالی کم نظیر آب قدرت انحلال کمتری دارد. این ماده در برابر شکست بسیار مقاوم است و الاستیسیته آن نیز بسیار زیاد می‌باشد. بوتیل آکریلات در دمای ۱۰۵ ۱۴۵ درجه به ذوب می‌رسد.

 قطعاً می‌دانید که برای تولید تمامی محصولات به ویژه محصولات آرایشی بهداشتی، مواد شوینده، حتی دارویی و غذایی از مواد مختلفی استفاده می‌شود. این ماده برای تولید بسیاری از دردگیرها، رنگ‌ها، چسب‌ها،دپلاستیک، منسوجات و همچنین پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه بوتیل آکریلات در معرض حرارت بالا قرار بگیرد، پروکسیداسیون پلیمریزه خواهد شد. قدرت انحلال چنین موادی در اتر، الکل و حلال‌های عالی بسیار قوی می‌باشد. چنانچه آن را با آب ترکیب کنید یک لایه سطحی بسیار نرم و اما شفاف در سطح آب ایجاد می‌گردد.

این مایع قابل اشتعال و شفاف به روش‌های مختلفی تولید می‌شود. بوتیل آکریلات صنعتی دارای مقاومت زیادی در برابر شکسته شدن و حرارت می‌باشد و به همین سبب در صنعت جوهر و چسب بیشترین کاربرد را دارد. در ترکیبات و محصولات مختلف به منظور کاهش جذب آب و افزایش مقاومت در برابر هیدرولیز به کار می‌رود به همین منظور برای تولید رنگ و روکش اهمیت زیادی خواهد داشت.

 برای تولید انواع مواد شوینده و آنتی اکسیدانت‌ها اهمیت بالایی دارد، حتی رزین‌های پایه آب نیز جزو مصارف این ماده شیمیایی هستند. بوتیل آکریلات ۸۹ گرم بر سانتی متر مکعب دانسیته دارد و در دمای ۱۴۵ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید. قیمت بوتیل آکریلات مقرون به صرفه است، اما اگر از مجموعه اسپیناس شیمی اقدام به خرید کرده باشید.

قیمت بوتیل آکریلات

شرکت‌های بسیار متعددی وجود دارند که جهت خرید بوتیل آکریلات می‌توانید به آن مراجعه داشته باشید. در واقع سطح کیفیت و قیمت بوتیل آکریلات در هر یک از مراکز فروش با یکدیگر متفاوت است. به جرات می‌توان گفت اسپیناس شیمی یکی از شرکت‌های توزیع کننده قدرتمند مواد شیمیایی در کشور می‌باشد. شما می‌توانید طیف وسیعی از انواع مواد شیمیایی و پلیمری آن را با کیفیت مطلوب و قیمت ارزان تهیه کنید.

قیمت این ماده شیمیایی به پارامترهای بسیار زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال، روش تولید آن به عنوان مهمترین پارامتری است که قیمت را تعیین می‌کند. از چه روش، دستگاه‌ها و چه پروسه و بازه زمانی این ماده شیمیایی استخراج یا تولید می‌گردد. اما برند نیز تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. به جهت اینکه از اسپیناس شیمی محصول مورد نظر را تهیه می‌کنید، از بابت ارزان بودن قیمت آن نیز اطمینان داشته باشید.

به دلیل کاربردهای فراوان این ماده، هم اکنون در صنایع بسیار گوناگونی از آن استفاده می‌کنند و به همین سبب تقاضای خرید بوتیل آکریلات نیز بسیار زیاد است. از این رو مجموعه اسپیناس شیمی به منظور جلب رضایت شما مشتریان عزیز این ماده را با قیمت کاملاً رقابتی و همچنین کیفیت عالی از درب شرکت خود مستقیماً به دست شما کاربر عزیز می‌رساند. اما برخی از مشخصات فنی این محصول نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 نقطه اشتعال چنین موادی ۱۰۵ درجه فارنهایت است و می‌توان گفت جز مواد با اشتعال پذیری زیادی می‌باشد که حتی هنگام سوختن نیز بوی بسیار تندی از آن ساطع می‌شود. چنین مواد شیمیایی به شکل مایع هستند. توجه داشته باشید که تحت تاثیر گرما این ماده تخریب می‌شود و بو و دود ناخوشایندی خواهد داشت. معمولا در بسته‌بندی‌های استانداردی چنین موادی را توزیع می‌کنند تا تحت تاثیر شرایط مختلف و ترکیب با مواد دیگر خاصیت آن از بین نرود.

ویژگی آكریلات بوتیل

ویژگی این ماده:

 • یکی از خاصیت های مهم آكریلات بوتیل داشتن حالت یک مایع قابل اشتعال و شفاف بودن، می باشد.
 •  این ماده شیمیایی به صورت یک بوی میوه ای و تند میباشد.
 • نقطه ذوب بوتیل آکریلات منفی 64 درجه سانتی گراد میباشد و همچنین دارای دمای جوش آن 145درجه  سانتی گراد بوده است.
 • این ترکیب شیمیایی دارای نقطه اشتعال ۳۹ درجه سانتی گراد بوده است.
 • لازم به توجه است که این ماده تحت حرارت زیاد تخریب شده و باعث تولید بو و دود بسیار  ناخوشایندی میگردد.

بیشتر بخوانید: اسید آسکوربیک

کاربردهای بوتیل‌آکریلات

 • بیشتر اوقات بوتیل‌‌آکریلات برای تولید کردن پلیمرهای اکریلیک و پلی‌اتیلن‌ها به کار میرود.
 • در اغلب صنایع رنگ و همینطور به نام دیسپرس‌کننده در بسیاری از رنگ‌ها، جوهرها و چسب‌های گوناگون کاربرد دارد.
 • این ماده نقش مهمی در انواع محصولات شوینده، عامل‌های آنتی‌اکسیدان، بسیاری از سورفکتانت‌های آمفوتری، انواع رزین‌های پایه آب، و دیسپرس‌کننده در بسیاری از صنایع نساجی و کاغذسازی داشته است.
 • استفاده خرید بوتیل‌آکریلات اغلب در سنتز هموپلیمرها و کوپلیمرها میباشد.
 • کاربرد بوتيل‌آكريلات در تولید کردن انواع رزین‌های پایه آب است.
 • این ماده در ساخت بسیاری از رنگ‌های اکریلیکی به کار میرود.
 • از بوتیل‌اکریلات در بسیاری از مواد شوینده و آنتی‌اکسیدانت‌ها هم استفاده میگردد.

بیشتر بخوانید: لسیتین 

شرایط ایمنی بوتیل آکریلات :

 • لازم به دقت است که این ماده اشتعال‌پذیر بوده و به آسانی به وسیله ی حرارت و شعله‌های آتش میگیرد.
 • در حالت کلی این ماده شیمیایی یک استرآکریلات است که به آسانی با اکثر اسیدها و بازهای قوی واکنش میدهد.
 • جالب توجه است که مایع و بخار این ماده شیمیایی می‌تواند باعث بروز خارش محدود چشم بشود که در حالت تداوم می‌تواند به قرنیه هم آسیب بزند.
 • توجه کنید که تماس مستقیم محدود با پوست باعث خارش و قرمزی موضعی پوست شما میشود.
 • به صورت عمده این ترکیب به عنوان یک ماده سمی شناخته میشود و در حالتیکه خورده میشود، منجر به سوختگی دهان و حلق و همچنین سوزش یا زخم‌های معدوی و ریوی شما میگردد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
اسید چرب نارگیل ، اسید سیتریک آبدار،آمونیاک خشک
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...