موادشیمیایی اوصولاً به آن دسته از موادی اطلاق می‌شود که ترکیب شیمیایی ثابت به همراه خصوصیات مشخص خود را دارند. اوصولاً موادشیمیایی از طریق سنتزهای شیمیایی و ترکیب چند ماده به وجود می‌آیند. حال این ماده شیمیایی با توجه به اینکه چگونه و از چه موادی تشکیل شده است کاربرد و ویژگی‌ خاص خود را دارد. امروز به بررسی برخی جوانب ماده شیمیایی به نام تتراهیدروفوران می‌پردازیم.

این ماده شیمیایی یک ترکیب پایدار بوده همراه با نقطه جوش به نسبت کم و قدرت پرداخت بسیار عالی بوده است.به صورت وسیعی به جهت انحلال و واکنش مواد گوناگون کاربرد بسیاری داشته است. همچنین میتوان گفت این یک ماده اولیه جهت سنتز پلی (تتراماتیلن اتر) گلیکول (PTMG) و غیره کاربرد بسیاری دارد.

به صورت عمومی این ماده شیمیایی با اسامی دیگری همچون: تترامتیلن‌اکساید و اکسالان و همچنین با علامت اختصاری THF نشان داده می‌شود. تتراهیدروفوران یکی از استفاده های مهم حلال‌های شیمیایی کاربرد در صنایع می‌باشد. این ترکیب شیمیایی یک ترکیب با ساختار شیمیایی تشکیل شده از 4 اتم کربن، هشت اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن بوده است و از همه مهم‌تر به نام یک اتر هتروسیکلیک وجود دارد. تتراهیدروفوران دارای بویی شبیه به دی‌اتیل‌اتر بوده اما دارای قدرت بیهوشی خیلی کمتر همچنین یک حلال غیرسمی میباشد.

ویژگی این ماده:

جرم مولی
11/72 گرم بر مول
دمای ذوب و دمای جوش
8/164 کلوین و 339 کلوین
چگالی
889/0 گرم بر سانتی متر مکعب

قابل توجه است که امروزه دو روش برای تولید کردن THF به شکل تجاری بوده است  که شامل :  فرآیند فورفورال و فرآیند Reppe. در قدیم فوفورال استخراج شده  از پوست  ذرت به نام ماده خام مورد کاربرد قرار می گیرد ، اما در روش های  جدیدتر  از استیلن و فرمالدهید به نام ماده خام به کار میرود.

کاربرد تتراهیدروفوران

  • همانطور که میدانید تتراهیدروفوران ترکیبی هتروسیکل بوده که اتری قطبی است و به طور معمول به نام حلال آلی قطبی به کار میرود. 
  • کاربرد اولیه این پلیمر به دلیل ساختن فیبرهای پلی اورتان کش سان همچون اسپاندکس (spandex) بوده است.
  • نقش اصلی تتراهیدروفوران به کار رفتن به نام یک حلال صنعتی برای PVC و جلا دهنده‌ها میباشد.
  • این ماده شیمیایی کاربرد وسیعی به نام حلال در واکنش‌های پر بازده تهیه کردن الکل از آلکن‌ها همچون“هیدروبوردار شدن- اکسایش” و ” اکسید جیوه دار کردن – جیوه زدایی”بوده است.
  • توجه فرمایید که حلالیت بسیار زیاد وینیل الکل حتی در دماهای بالای پلیمریزاسیون، THF جهت پوشش‌های سنتزی چرم  هم مورد کاربرد ویژه ای قرار دارد.
  • یکی دیگر از استفاده های حلال THF کاربرد در جوهرهای پرینت بوده است. به همین دلیل این ترکیب شیمیایی برای ترکیبات غیرآلی حلالیت بسیار کمی داشته و به سرعت تبخیر می‌گردد.

موارد ایمنی 

حلال شیمیایی تتراهیدروفوران، ترکیبی شیمیایی بسیار خطرناک و مضر میباشد. در صورتیکه این ماده به وسیله ی افراد استنشاق بشود باعث تحریک شدن سیستم تنفسی و به وجود آمدن آلرژی میشود. در صورتیکه حلال THF جذب پوست افراد بشود می تواند باعث تحریک آن بشود. تماس این ترکیب آلی با چشم‌ها باعث سوزش چشم‌ها می‌شود.

لازم است، ظروف مخصوص ذخیره و نگهداری کردن ترکیب بوتیلن اکسید حتما به دور از منابع تولید کردن حرارت و گرما قرار بگیرد. دقت نمایید که انبار مخصوص ذخیره ظروف THF دارای تهویه قوی بوده باشد.

حتما باید در زمان کار از لباس کار مخصوص، دستکش و ماسک استفاده کنند. لازم به دقت است که سیگار کشیدن در انبارهای این حلال، ممنوع بوده است. ظروف دارای بوتیلن اکسید باید درب بسته بوده باشد و به هیچ وجه نشتی نداشته باشند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...