موادشیمیایی اوصولاً به آن دسته از موادی اطلاق می‌شود که ترکیب شیمیایی ثابت به همراه خصوصیات مشخص خود را دارند. اوصولاً موادشیمیایی از طریق سنتزهای شیمیایی و ترکیب چند ماده به وجود می‌آیند. حال این ماده شیمیایی با توجه به اینکه چگونه و از چه موادی تشکیل شده است کاربرد و ویژگی‌ خاص خود را دارد. امروز به بررسی برخی جوانب ماده شیمیایی به نام تتراهیدروفوران می‌پردازیم.

امروزه میتوان محققان تتراهیدروفوران را به عنوان یک ترکیب پایدار میشناسند. تتراهیدروفون با وجود نقطه جوش به نسبت کم و قدرت پرداخت بسیار عالی، میتوان در صنایع گوناگون آن را به کار برد. بیشتر اوقات از این ترکیب شیمیایی به صورت وسیعی برای حل شدن و واکنش مواد گوناگون استفاده بسیاری می شود. همچنین میتوان گفت این یک ماده اولیه نقش بسیار مهمی برای سنتز کردن انواع پلی (تتراماتیلن اتر) گلیکول (PTMG) و غیره داشته است.

تتراهیدروفوران را به صورت عمومی همراه با اسامی متفاوتی همچون: تترامتیلن‌اکساید و اکسالان و همچنین با علامت اختصاری THF دانشمندان و محققین می شناسند. این ماده شیمیایی از جمله ترکیبات مورد مصرف بسیار مهم حلال‌ شیمیایی به کار رفته در صنایع بوده است. این ترکیب شیمیایی یک ترکیب با ساختار شیمیایی تشکیل شده از 4 اتم کربن، هشت اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن بوده است و از همه مهم‌تر به نام یک اتر هتروسیکلیک وجود دارد. تتراهیدروفوران به وجود آمده از یک بوی شبیه به دی‌اتیل‌اتر است، ولی میتوان گفت قدرت بیهوشی خیلی کمتری داشته همچنین به عنوان یک حلال غیرسمی شناخته میشود.

ویژگی تتراهیدروفوران

جرم مولی
11/72 گرم بر مول
دمای ذوب و دمای جوش
8/164 کلوین و 339 کلوین
چگالی
889/0 گرم بر سانتی متر مکعب

قابل توجه است که برای تولید کردن این ماده به حالت تجاری به دو روش نیاز بوده است. بوده است  که شامل :  فرآیند فورفورال و فرآیند Reppe میباشد. در قدیم فوفورال استخراج شده  از پوست  ذرت به نام ماده خام مورد کاربرد قرار می گیرد ، اما در روش های  جدیدتر  از استیلن و فرمالدهید به نام ماده خام به کار میرود.

کاربرد تتراهیدروفوران

 • همانطور که میدانید تتراهیدروفوران به اسم یک ترکیب هتروسیکل عرضه میشود، که میتوان به عنوان یک اتری قطبی است و به طور معمول به نام حلال آلی قطبی به کار میرود. 
 • به علت دلیل ساختن فیبرهای پلی اورتان کش سان این پلیمر نقش مهمی در اسپاندکس (spandex) دارد.
 • این ماده به اسم یک حلال صنعتی مهم نقش اصلی در تتراهیدروفوران داشته است و برای PVC و جلا دهنده‌ها به صورت گسترده به کار میرود.
 • امروزه از این ماده شیمیایی به نام حلال در واکنش‌های پر بازده تهیه شده ی الکل و کاربرد بسیار گسترده ای داشته و از آلکن‌ها همچون“هیدروبوردار شدن- اکسایش” و ” اکسید جیوه دار کردن – جیوه زدایی”ساخته شده است.
 • توجه فرمایید که حلالیت بسیار زیاد وینیل الکل حتی در دماهای بالای پلیمریزاسیون، THF جهت پوشش‌های سنتزی چرم  هم مورد کاربرد ویژه ای قرار دارد.
 • یکی دیگر از استفاده های حلال THF کاربرد در جوهرهای پرینت بوده است. به همین دلیل این ترکیب شیمیایی برای ترکیبات غیرآلی حلالیت بسیار کمی داشته و به سرعت تبخیر می‌گردد.

محصول مرتبط: کارنوباواکس

موارد ایمنی تتراهیدروفوران

 • بسیاری از محققان ادعا دارند که حلال شیمیایی تتراهیدروفوران، شامل ترکیب بسیار خطرناک و مضر بوده است.
 • توجه نمایید که در هنگام استنشاق این ماده تحریک شدن سیستم تنفسی و همینطور به وجود آمدن واکنش آلرژی در پی آن وجود دارد.
 • در زمانی که حلال THF جذب پوست افراد گردد پوست را بسیتر تحریک میکند. دقت نمایید که تماس این ترکیب آلی با چشم‌ها منجر به سوزش چشم‌های شما می‌شود.
 • لازم است، ظروف مخصوص ذخیره و نگهداری کردن ترکیب بوتیلن اکسید حتما به دور از منابع تولید کردن حرارت و گرما قرار بگیرد. دقت نمایید که انبار مخصوص ذخیره ظروف THF دارای تهویه قوی بوده باشد.
 • حتما باید در زمان کار از لباس کار مخصوص، دستکش و ماسک استفاده کنند. لازم به دقت است که سیگار کشیدن در انبارهای این حلال، ممنوع بوده است.
 • همیشه دقت نمایید که درب ظروف بوتیلن اکسید حتما بسته بوده باشد و به هیچ وجه نشتی نداشته باشند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسانس، لورامیدو متیلن کلراید، بوتیل آکریلات 

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...