دو اتیل هگزانول به عنوان ترکیبی آلی با حالت مایعی شفاف و بی رنگ است. این الکل نوع اول در آب نامحلول بوده ولی حلالیت خوبی در بسیاری از حلال های آلی دارد.


کاربردهای دو اتیل هگزانول:

استرهای 2-اتیل هگزانول به طور مشابه تحت تأثیر قرار می‌گیرند و از این رو کاربرد آن به عنوان ماده اولیه در تولید نرم کننده‌ها و روان کننده‌ها وجود دارد، به گونه ای که وجود آن به کاهش ویسکوزیته و کاهش نقاط انجماد کمک می‌کند.

بخش قابل توجهی از 2-اتیل هگزانول تولید شده به عنوان پیش ماده برای سنتز دی استر بی فتالات (DEHP) نرم کننده، استفاده می‌شود. از آنجا که این ماده، یک الکل چرب نیز محسوب می‌شود، استرهای آن دارای خواص نرم کنندگی هستند.

همچنین معمولاً به عنوان حلال با نوسانات کم استفاده می‌شود. 2-اتیل هگزانول همچنین می‌تواند به عنوان تقویت کننده تعداد استات در هنگام واکنش با اسید نیتریک استفاده شود. این ماده همچنین در واکنش با اپی کلرو هیدرین و هیدروکسید سدیم برای تولید گلیسیدیل اتر از مولکول استفاده می‌شود که به عنوان یک رقیق کننده واکنش اپوکسی در کاربردهای مختلف پوشش‌ها، چسب‌ها و درزگیرها مورد مصرف است. می‌توان از آن در تهیه عکس، تولید لاستیک و استخراج نفت و گاز نیز استفاده کرد.

بزرگترین بازار 2-EH، پلاستیک کننده دی اوکتیل فتالات (DOP) است، که در تولید محصولات پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می‌شود.

برای ساخت نمک‌های فلزات سنگین استفاده می‌شود تا به عنوان تثبیت کننده‌های حرارتی برای PVC عمل کند.

بازارهای اصلی آن‌ها پلیمرهای امولسیونی اکریلیک برای چسب‌های حساس به فشار، منسوجات و پوشش‌های سطح است که شامل رنگ‌های خودرو با جامدات بالا است.

این ماده به عنوان حلال با فرار کم برای رزین‌ها، موم‌ها، چربی‌های حیوانی، روغن‌های گیاهی، ضد عفونی کننده‌ها و اسپری‌های ضد حشره کش و مشتقات نفتی استفاده می‌شود. از مشتقات 2-EH به عنوان افزودنی برای سوخت دیزل برای کاهش انتشار و بهبود عملکرد روغن‌های روان و مواد شیمیایی معدن استفاده می‌شود. می‌توان آن را در غلظت‌های بسیار کم برای فرمولاسیون‌های ضد کف آب که در صنایع نساجی و کاغذ استفاده می شود، مصرف کرد. 2-EH در تولید اسید مالئیک اسید استفاده می‌شود که ماده اولیه ای برای سورفاکتانت‌ها است، در حالی که ماده اولیه سولفات 2 اتیل هگزیل برای استفاده به عنوان سورفاکتانت برای الکترولیت‌ها می‌باشد.

کاربرد دواتیل هگزانول:

بر طبق تحقیقات انجام شده در حدود 78 درصد مصارف این ماده در شیمی برای پلاستیک‌های وینیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.


دو اتیل هگزانول در اکثر حلال‌های آلی توانایی انحلال پذیر را دارد و در مقیاس بسیار زیاد جهت استفاده در صنایع گوناگونی همچون حلال‌ها، طعم دهنده‌ها و رایحه‌ها کاربرد دارد. همچنین این ماده از ماده‌های پیشگام جهت تهیه سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده‌ها و پلاستیک‌ها نیز می باشد. این ترکیب شیمیایی، یک حلال همه کاره است که حاوی واکنش پذیری عالی به عنوان یک ماده شیمیایی می‌باشد.

و همانطور ک گفته شد دو اتیل هگزانول برای تهیه و تولید بسیاری از مواد شیمیایی به کار می‌رود.


دو اتیل هگزانول را می‌توان به آسانی به استرهایی تبدیل کرد که کاربرد فراوانی دارند.

دو اتیل هگزانول ماده اولیه واحد در اکتیل فتالات است .

دو اتیل هگزانول را در ایران، به منظور تولید روغن‌های پلاستی سایزر و یا نرم کننده‌های دی او پی (DOP) استفاده می کنند.دو اتیل هگزانول بسیار در تهیه دی استرها، بیس (دو اتیل هگزیل) فتالات یا DEHO که یک پلاستیسایزر است، کاربرد دارد. از آنجایی که یک الکل چرب است، استر آن دارای خاصیت ملینی است. برای مثال دو اتیل هگزیل استر برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده در واکنش با فتالیک انیدرید محصول بیس ( 2 اتیل هگزیل) فتالات (DOP, DEHP) حاصل می‌شود

و همچنین این ماده در واکنش با آدیپیک اسید باعث بیس ( 2 اتیل هگزیل ) آدیپات را می‌شود.

علاوه بر این در فرایند استری شدن با آکریلیک اسید 2 اتیل هگزیل آکریلات به دست می‌آید که در تولید چسب و رنگ مورد استفاده می‌شود.

و به این علت که این ترکیب به راحتی مواد آلی را در خود حل می‌کند به عنوان یک حلال با فراریت کم ، نیز شناخته می‌شود.

محصول فوق به عنوان یک افزودنی به سوخت دیزلی برای کاهش گاز‌های گلخانه ای نیز اضافه می‌شود.

و در فرمولاسیون‌های آبی به عنوان ضد فوم در نساجی و تولید کاغذ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصارف صنعتی:

استفاده در صنعت چسب و مواد شیمیایی مهر و موم . می‌توان از این ترکیب در جهت بازدارندگی از خوردگی استفاده نمود . در سوخت‌ها و افزودنی های سوختی از این مواد میشود استفاده برد . این ماده قابل استفاده در افزودنی‌های رنگی و مواد پوششی است. به عنوان حلال استفاده می‌شود. در مصالح ساختمانی کاربرد‌های فراوانی دارد.

مصارف غیر صنعتی:

استفاده گسترده از این ماده در کشاورزی استفاده گسترده‌ای می‌شود همچنین در صنایع نساجی و محصولات چرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابل کاربرد در روان کننده‌ها و گریس‌ها است. کاربرد در صنایع رنگ و تولید مواد پوششی دارد. در تهیه مواد و محصولات بهداشت و مراقبت شخصی استفاده می‌شود.
این ماده همچنین در تهیه و ساخت محصولات پلاستیکی و لاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...