مورفولین (Morpholine) مورفولین یک ترکیب شیمیایی فرار آلی با فرمول شیمیایی C4H9NO می باشد. این ترکیب ویژگی های دو گروه عاملی آمین ها و اترها رو دارد و از لحاظ شیمیایی مورفولین یک آمینو اتر است که دارای پایداری شیمیایی می باشد. عملکرد مولکول اتر معمولا غیر فعال است و بیشترین واکنش های مورفولین شامل آمین ثانویه است.

به علت داشتن گروه عاملی آمینی، مورفولین دارای خاصیت بازی است و به علت داشتن H+ دارای خاصیت اسیدی می‌‌باشد. جرم مولکولی این ماده 87.1 گرم بر مول می‌باشد و از نظر ظاهری به صورت مایع بی رنگ است و دارای بویی مشابه ماهی می‌باشد. دارای نقطه اشتعال آن 100 درجه فار

همچنین مورفولین ترکیبی محلول در آب و خود حلال مناسب برای بسیاری از ترکیبات آلی نظیر رزین، رنگ، واکس و غیره می‌باشد. لازم به ذکر است، قدرت حلالیت مورفولین بسیار بالاست. مورفولین در آستون، بنزن، اتر، پنتان، متانول، اتانول، تتراکلرید کربن، پروپیلن گلایکول و سایر حلال‌های آلی حل می‌شود. مورفولین با توجه به خواص منحصر به فرد خود یکی از مهم‌ترین محصولات پتروشیمی می‌باشد.

بخار مورفولین می‌تواند یک مخلوط انفجاری با هوا تشکیل دهد. این ماده با اسید معدنی واکنش می‌دهد تا یک نمک ایجاد کند و همچنین می‌تواند با اسید آلی واکنش دهد تا نمک یا آمید را تشکیل دهد.

مورفولین صنعتی اغلب به وسیله هیدراته شدن دی اتانول آمین با اسید سولفوریک تولید می‌شود.

نهایت و نقطه جوش آن 129 درجه سانتی گراد می‌باشد. زمانی که مورفولین با اسید هیدروکلریک خنثی می‌شود، نمک مورفولینیم کلرید به دست می آید. مورفولین به طور گسترده ای در سنتز آلی استفاده می‌شود. این ماده دارای دو گرید صنعتی و خوراکی می‌باشد. گرید خوراکی این محصول دارای مجوز FDA برای پوشش میوه و سبزیجات و غیره می‌باشد. از مورفولین در صنایع غذایی به عنوان یک افزودنی برای حذف آلودگی از دیگ بخار استفاده می‌شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...