دکستروز یک قند ساده ای است که از ذرت ساخته شده است و از نظر شیمیایی با  گلوکز یکسان است.

این ترکیب اغلب در مواردی مانند غذاهای فرآوری شده و شربت ذرت یافت می شود. در صنعت دکستروز را با نام های دیگر نظیر شربت برنج، شکر انگور، شکر ذرت، شکر برنج، شکر گندم می شناسند که سالیان طولانی به عنوان یک ماده افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد. دکستروز پودری، جامدی سفید رنگ می باشد که کاملا شبیه به شکر میباشد. این نوع دکستروز را می توان مثل شکر مورد استفاده قرار داد و همچنین برای پخت و تهیه خوراکی های گوناگون از آن استفاده کرد. نکته قابل توجه در رابطه با استفاده از دکستروز پودری، رعایت میزان دمای حرارت می باشد. به خصوص زمانی که در مایعات مورد استفاده قرار گیرد.

از ویژگیهای این ترکیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این  محصولات جامد می باشند که متشکل از ذرات بلورین است. همچنین این ماده به صورت مایع نیز یافت می شود.
  • مقادیر بالایی از دکستروز می تواند به سرعت در آب حل شود. همچنین جاذب بسیار قوی رطوبت می باشد.
  • نقطه ذوب این ترکیب 83 درجه سلسیوس و وزن مولکولی این ترکیب 198 گرم بر مول میباشد.

تزریق این ترکیب به صورت داخل وریدی به منظور افزایش قند خون در بیماران انجام می شود. این محصول را نوعی کربوهیدرات می دانند. به همین علت از آن در صنعت تولید نان به عنوان مخمر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین وجود دکستروز، منجر به افزایش طول عمر محصولات غذایی و ثابت شدن شکل و رنگ آن ها می شود. چرا که  ین محصول کاربردی در ساختار خود کربن با نماد شیمیایی C، اکسیژن با نماد شیمیایی O و هیدروژن با نماد شیمیایی H دارد که به شکلی خاص در کنار هم قرار گرفته اند. دکستروز همان طور که از نامش معلوم میباشد نوعی مونوساکارید ساده میباشد که از تجزیه مواد غذایی نشاسته همچون ذرت تشکیل می شود.

کاربرد این ترکیب شامل موارد زیر میباشد:

  • دکستروز قندی است که از ذرت و بعضی اوقات گیاهان دیگر به دست می‌‎آید. مصرف اولیه آن در مواد غذایی به عنوان شیرین کننده مخصوصا در مواد پخته شده بسیار رایج است.
  • این ماده یک قند ساده است و قندهای ساده (به عنوان مثال گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز)می‌‎توانند سطح قند خون را خیلی سریع بالا برده و اغلب نیز ارزش غذایی ندارند. محصولاتی که عمدتا از قندهای ساده ساخته شده اند شامل قند تصفیه شده، ماکارونی سفید و عسل هستند.
  • دکستروز خواص درمانی هم دارد و می ‌تواند و به سرعت میزان قند خون فرد را کم کرده. همینطور برای درمان کم آبی بسیار مفید است. به همین دلیل دکستروز را به صورت قرص های کوچک تولید می‌ کنند و پزشکان در صورت نیاز برای بیمار خود تجویز می کند.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...